Ρεπορτάζ: Το μπασκετικό 2μερο του ΙΚΑΡΟΥ στη Σάμου και η διαμαρτυρία στην τοπική επιτροπή

Εικόνα αρχείου

Σε φουλ αγωνιστικούς ρυθμούς κύλησε για τον Ίκαρο το σαββατοκύριακο που πέρασε, αφού (έστω και χωρίς να συναινέσει) μετακινήθηκε στην Σάμο για δυο αγώνες με Καρλόβασι το Σαββάτο 07/02 και Κούρο 08/02. Σε προηγούμενες αγωνιστικές είχαμε συνηθίσει τις διαμαρτυρίες εντός γηπέδου προς τους διαιτητές της αναμέτρησης. Αυτή την φορά, η 'διένεξη' εξελίχθηκε εκτός γηπέδου και συγκεκριμένα με την τοπική επιτροπή καλαθοσφαίρισης της Σάμου και την απόφαση της να προγραμματίσει δυο παιχνίδια εντός 12 ωρών. (Μπορείτε να διαβάσετε την σχετική διαμαρτυρία εδώ).

Με το πρωτάθλημα να φτάνει σιγά σιγά προς το τέλος, οι τρεις ομάδες που θα διεκδικήσουν τα δυο εισιτήρια του τελικού έχουν ξεχωρίσει. Δυο από αυτές, Ίκαρος και Καρλόβασι, αναμετρήθηκαν το Σαββάτο σε αγώνα που θα έκρινε πολλά. Με νίκη ο Ίκαρος σχεδόν αγκάλιαζε την δεύτερη θέση αφήνοντας εκτός το Καρλόβασι ενώ με νίκη το Καρλόβασι θα έβαζε φωτιά στην κορυφή αφού το σενάριο τριπλής ισοβαθμίας θα ήταν πολύ πιθανό.

Η διαμαρτυρία του Ικάρου προς την τοπική είχε να κάνει με το αίτημα του να μην διεξαχθούν δυο παιχνίδια το σαββατοκύριακο (η βλάβη του πλοίου Μυτιλήνη, άλλαξε τα σχέδια μετακίνησης) αλλά μόνο του προγραμματισμένου ενός, εναντίον του Καρλοβασου το πρωί της Κυριακής. Η άρνηση της τοπικής σήμαινε ότι η ομάδα θα έπρεπε να φύγει από το βράδυ της Παρασκευής κάτι που έκανε αδύνατη την μετακίνηση ολόκληρου του δυναμικού της. Το αποτέλεσμα ήταν στο πιο σημαντικό παιχνίδι της χρονιάς, ο Ίκαρος να παραταχθεί με σημαντικές απουσίες και πολλά παράπονα.

Καρλόβασι - Ίκαρος : 85-57
Απέναντι στην δυνατή ομάδα του Καρλοβάσου, ο Ίκαρος καλούνταν να βρει λύσεις τόσο σε σκοράρισμα όσο και σε άμυνα, με την νίκη να αποτελεί μονόδρομο για την ομάδα από το γειτονικό νησί. Παρά τις ελλείψεις ο Ίκαρος κόντραρε για όσο του επέτρεπαν οι δυνάμεις του τους αντιπάλους του όμως οι περιορισμένες αλλαγές τον έκαναν να ακολουθεί στο σκορ από την αρχή του αγώνα. Το 19-17 το πρώτου δεκάλεπτου έγινε 41-34 στο ημίχρονο με αρκετά εύστοχα ελεύθερα σουτ για τους παίχτες του Καρλοβασου και κάποιες άσχημες άμυνες για την ομάδα μας. Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν κι αυτό αμφίρροπο με το επιμέρους σκορ να δείχνει 15-12.  Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η κόπωση ήταν εμφανής. Η διαφορά στα 4 πρώτα λεπτά σκαρφάλωσε στους 15 πόντους και από εκείνο το σημείο το παιχνίδι ξέφυγε για τα καλά με το τελικό 85-57 να φέρνει το Καρλόβασι στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας μιας και στην ισοβαθμία με τον Ίκαρο έχει το πλεονέκτημα της νίκης με περισσότερους πόντους διαφοράς.

Να πούμε εδώ ότι ο Ίκαρος δεν έχει χάσει τις ελπίδες του για τον τελικό αφού πέρα από τις υπόλοιπες αγωνιστικές έχει μένει ένα τελευταίο μεγάλο παιχνίδι ανάμεσα στην Αναγέννηση και το Καρλόβασι και το αποτέλεσμα του θα καθορίσει σε μεγάλο βαθμό ποιες ομάδες θα πάνε στην τελική φάση.

Κούρος - Ίκαρος : 48-69
Στο δεύτερο χρονικά παιχνίδι που διεξήχθη λίγες ώρες αργότερα, το πρωί της Κυριακής, ο Ίκαρος καλούνταν να ανασυνταχθεί από την ήττα και να αντιμετωπίσει την ομάδα του Κούρου στην έδρα της. Η ομάδα μας παρουσιάστηκε σοβαρή και δεν άφησε περιθώρια αμφισβήτησης στους αντιπάλους από το πρώτο κιόλας λεπτό. Το 9-25 του πρώτου δεκάλεπτου έγινε 22-41 στο ημίχρονο και κάπου εκεί ο Ίκαρος κατέβασε ταχύτητα, έδωσε χρόνο συμμετοχής σε πολλούς νέους παίχτες και το τελικό 48-69 ήρθε φυσιολογικά.