Μπάσκετ: Ρεπορτάζ για τους νικηφόρους αγώνες ΙΚΑΡΟΥ & ΜΑΙΑΝΔΡΟΥ στην Ικαρία

Στο κλειστό δημοτικό γήπεδο Αγίου Κηρύκου την Παρασκευή 13/03 Ίκαρος και Μαίανδρος υποδέχθηκαν Λαίλαπα και Κερκη αντίστοιχα. Με το τέλος της κανονικής περιόδου να πλησιάζει οι δυο ομάδες του νησιού ήθελαν την νίκη για διαφορετικούς λόγους. Ο Ίκαρος για να φτάσει τις δυο προπορευόμενες ομάδες στην μάχη της κορυφής και ο Μαίανδρος για να τερματίσει όσο πιο ψηλά μπορεί στην παρθενική του συμμετοχή στο πρωτάθλημα του νομού.

ΙΚΑΡΟΣ – ΛΑΙΛΑΠΑΣ 57-42
Στον αγώνα που προηγήθηκε χρονικά, ο Ίκαρος ξεκίνησε με πολλές απουσίες. Αυτό δεν έδειξε να επηρεάζει πολύ το παιχνίδι του και παρότι λίγα λεπτά μετά την έναρξη ο Λαίλαπας προηγήθηκε με 8-11, ο Ίκαρος με ένα σερί 9-2 κατάφερε να τελειώσει την πρώτη περίοδο προηγούμενος με 17-11. Με πολλούς μικρούς να παίρνουν από νωρίς χρόνο συμμετοχής, το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε και εξελίχθηκε με τον Ίκαρο να υπερέχει των αντιπάλων. Βγάζοντας κατά διαστήματα γρήγορες επιθέσεις, έφτασε να είναι μπροστά στην ανάπαυλα με 37-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το περιορισμένο ράστερ των αντιπάλων και η δυνατή άμυνα του Ικάρου, κούρασαν τους παίχτες του Λαίλαπα και η ομάδα μας προηγήθηκε μέχρι και με 25 πόντους διαφορά, 49-24 στο τέλος της τρίτης περιόδου. Με το παιχνίδι να έχει κριθεί το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα και η διαφορά έπεσε στους 15 πόντους. Η κόρνα της λήξης βρήκε τον Ίκαρο νικητή με 57-42.

Με αυτή του την νίκη ο Ίκαρος έφτασε τους 20 βαθμούς σε 11 παιχνίδια. Βρίσκεται μια νίκη πίσω από Αναγέννηση και Καρλοβασι, έχει όμως ένα παιχνίδι λιγότερο. Να πούμε εδώ ότι σε περίπτωση τριπλής ισοβάθμιας, οι ομάδες από το γειτονικό νησί υπερτερούν του Ικάρου στις μεταξύ τους διαφορές πόντων.

ΜΑΙΑΝΔΡΟΣ - ΚΕΡΚΗΣ 54 - 41
Στο δεύτερο χρονικά παιχνίδι της ημέρας, ο Μαίανδρος αντιμετώπισε την ουραγό της βαθμολογίας ομάδα του Κερκη. Ο Μαίανδρος παρατάχθηκε για άλλη μια φορά με ελλείψεις ενώ ο Κερκης ήταν και αυτός ελλιπής αφού κατάφεραν να ταξιδέψουν στο νησί μόνο 7 παίχτες.

Οι ομάδες ξεκίνησαν νωθρά το παιχνίδι με αρκετές προσπάθειες πίσω από την γραμμή των τριών πόντων. Με καμία να μην μπορεί να ξεφύγει, το πρώτο δεκάλεπτο κύλησε με τις δυο να εναλλάσσονται στο σκορ. Το δεκάλεπτο τελείωσε με εύστοχο τρίποντο του Μαμματά που έγραψε το 14-10. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Μαίανδρος επέβαλε τον ρυθμό του. Αν και συνέχισε να μην είναι εύστοχος έβγαλε καλύτερες άμυνες και κατάφερε να τελειώσει το ημίχρονο προηγούμενος με 24-17. Το δεύτερο ημίχρονο ήταν ίσως το πιο αμφίρροπο αφού η γειτονική ομάδα βρήκε επιθετικές λύσεις και με ένα επιμέρους 12-15, μείωσε την διαφορά πάλι στους 4 πόντους, 36-32.

Το ξέσπασμα δεν ήταν αρκετό με τον Μαίανδρο να μπαίνει στην τελευταία περίοδο καλύτερα από τους αντίπαλους του. Είδε τα σουτ του να βρίσκουν συχνότερα στόχο σε σχέση με τα προηγούμενα δεκάλεπτα. Σκοράροντας 18 πόντους και δεχόμενος μόνο 9 κατάφερε να φτάσει στην νίκη με το τελικό 54-41. Με αυτήν την νίκη έφτασε τους 16 βαθμούς σε 11 παιχνίδια και φιγουράρει ακριβώς στην μέση της βαθμολογίας πίσω από τους παραδοσιακά δυνατούς έχοντας και παιχνίδι λιγότερο.

Η επόμενη αγωνιστική –εκτός καιρικού απροόπτου- θα διεξαχθεί την Δευτέρα 16/03 με τον Μαίανδρο και τον Ίκαρο να αναμετρούνται για τρίτη φορά, έχοντας μοιραστεί τα ροζ φύλλα αγώνα τις δυο προηγούμενες.