Μπάσκετ: Ρεπορτάζ για τις αναμετρήσεις Μαίανδρος – Καρλόβασι & Ίκαρος – Πολυκράτης

Μετά την διακοπή των Χριστουγέννων, αμφότερες οι ομάδες μπάσκετ του νησιού είχαν παιχνίδια εντός έδρας για την τελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου. Μετά από μικρό διάστημα χωρίς παιχνίδια ήταν σημαντικό να παρουσιαστούν έτοιμες απέναντι στους αντιπάλους. Ακριβώς στα μισά του πρωταθλήματος, η έδρα πρέπει με κάθε τρόπο να προστατευτεί αν θέλουμε να ελπίζουμε στις ψηλές θέσεις της βαθμολογίας.

ΜΑΙΑΝΔΡΟΣ – ΚΑΡΛΟΒΑΣΙ 57-79
Στο παιχνίδι που προηγήθηκε χρονικά, ο Μαίανδρος αντιμετώπισε το Καρλόβασι. Ο Μαίανδρος παρατάχθηκε μόλις με 9 παίχτες στο παρκέ αφού απουσίες και τιμωρίες κράτησαν σημαντικούς παίχτες εκτός αγώνα. Η έναρξη βρήκε και τις δυο ομάδες νευρικές σε άμυνα και επίθεση. Το διάστημα αποχής από παιχνίδια και προπονήσεις ήταν φανερό ότι επηρέασε τους δυο αντιπάλους. Τα καλάθια έμπαιναν με το σταγονόμετρο και στο πρώτο μισό του πρώτου δεκάλεπτου το σκορ ήταν μόλις 4-4. Με τρία σερί τρίποντα η επίθεση του Καρλοβάσου κατάφερε να βρει λύσεις απέναντι στην κλειστή άμυνα ζώνης του Μαίανδρου κλείνοντας το δεκάλεπτο προηγούμενη στη σκορ με 17-7.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Μαίανδρο (όπως σχεδόν σε κάθε παιχνίδι) να κάνει πολύ καλή αρχή και με ένα γρήγορο 9-0 να πλησιάζει στον πόντο το παιχνίδι. Συνεχόμενες αργές αμυντικές περιστροφές έφεραν πάλι ελεύθερα εύστοχα σουτ για του παίχτες του Καρλοβάσου και το σκορ εκτοξεύθηκε στο 16-28. Απο εκείνο το σημείο το παιχνίδι ισορρόπησε. Ο Μαίανδρος έβρισκε τρόπους να σκοράρει και να κρατιέται κοντά στο σκορ. Το ημίχρονο τελείωσε με το Καρλόβασι να προηγείται με διαφορά 7 πόντων (31-38).

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε και τελείωσε με καμιά από τις δυο ομάδες να μην μπορεί να επιβάλει το παιχνίδι της. Οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να ξεφύγουν στο σκορ και οι γηπεδούχοι αδυνατούσαν να πλησιάσουν σε σημείο να γίνουν επικίνδυνοι. Το δεκάλεπτο τελείωσε με το Καρλόβασι μπροστά με 43-51.

Όλα έδειχναν ότι αν ο Μαίανδρος κατάφερνε να αντέξει την κούραση ίσως να μπορούσε να διεκδικήσει κάτι κάλο στο τελευταίο δεκάλεπτο. Κάτι τέτοιο δεν έγινε αφού τα φάουλ και το μικρό ράστερ έφεραν γρήγορα την διαφορά σε υψηλά επίπεδα για το Καρλόβασι. Κάποια στιγμή άγγιξε τους 25 πόντους για να τελειώσει το παιχνίδι με νικητή το Καρλόβασι με 57-79.

Ο Μαίανδρος μπορεί να βλέπει τον δεύτερο γύρο με μεγαλύτερη αισιοδοξία αφού επιστρέφουν παίχτες με σημαντική προσφορά άλλα και γιατί βλέπει τους νεότερους να αναλαβαίνουν ενεργούς ρόλους σε άμυνα και επίθεση κάτι που ήταν από τους σημαντικούς στόχους της ομάδας από την αρχή της χρονιάς όταν και δημιουργήθηκε.

ΙΚΑΡΟΣ - ΠΟΛΥΚΡΑΤΗΣ 89-52
Στο δεύτερο χρονικά παιχνίδι της ημέρας, ο Ίκαρος αντιμετώπισε τον Πολυκράτη. Ο Ίκαρος ήθελε μόνο νίκη για να κρατηθεί στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας, όμως η παρατεταμένη αποχή και ο ενθουσιασμός της νεανικής ομάδας του Πολυκράτη θα μπορούσαν να κρύβουν κίνδυνους.

Το παιχνίδι άρχισε και τελείωσε δυνατά για την ομάδα του νησιού. Κατάφερε να προηγηθεί στο πρώτο δεκάλεπτο με 24-15 και να συνεχίσει δυνατά στο δεύτερο χωρίς να επηρεάζεται από τις απουσίες που είχε. Με αρκετή ενέργεια στην άμυνα και πολλά ελεύθερα σουτ στην επίθεση (η άμυνα ζώνης που βρήκε απέναντι του δεν τον δυσκόλεψε) κατάφερε να χτίσει σηματνικές διαφορές χάρη στην ευστοχία σε δίποντα και τρίποντα (11). Πήγε στο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 41-25 και τελείωσε το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενος με 69-35.

Με το παιχνίδι να έχει κριθεί από νωρίς η ομάδα έκανε αρκετές αλλαγές έχοντας την ευκαιρία να δοκιμάσει σχήματα και παίχτες. Με σχεδόν όλους  να σκοράρουν, το παιχνίδι τελείωσε με σκορ 89-52 και πλέον ο Ίκαρος ετοιμάζεται για ένα από τα πιο σημαντικά παιχνίδια της σεζόν αφού την πρώτη αγωνιστική του δεύτερου γύρου υποδέχεται την Αναγέννηση σε παιχνίδι που μπορεί κάλλιστα να κρίνει την πρώτη θέση της βαθμολογίας για την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος.