IΚΑΡΙΑ: Ρεπορτάζ για τις εντός έδρας αναμετρήσεις των 2 ομάδων μπάσκετ

Μαίανδρος - Πολυκράτης 66-70

Στο παιχνίδι που προηγήθηκε χρονικά, ο Μαίανδρος υποδέχθηκε τον Πολυκράτη λίγες εβδομάδες μετά την μεταξύ τους αναμέτρηση για τα ημιτελικά του θεσμού του κυπέλλου που είχε βρει νικητή τον Μαίανδρο με εύστοχο σουτ στην λήξη της αναμέτρησης.

Ο αγώνας ξεκίνησε ιδανικά για τους φιλοξενούμενους που εκμεταλλευόμενοι το νωθρό ξεκίνημα του Μαίανδρου, βρέθηκαν από πολύ νωρίς μπροστά στο σκορ με 2-10. Οι παίχτες του Μαίανδρου γρήγορα βγήκαν στην αντεπίθεση και κατάφεραν να κλείσουν το δεκάλεπτο πίσω στο σκορ με μόλις έναν πόντο (17-18).

Το ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου ξεκίνησε με καμία από τις δυο ομάδες να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ. Λίγο η αστοχία των παιχτών, λίγο ο εκνευρισμός από τα σφυρίγματα των διαιτητών, έκανε παίχτες, προπονητές και κοινό να διαμαρτύρονται συνεχώς.

Στο παιχνίδι να πούμε ότι σφυρίχτηκαν 7 τεχνικές ποινές, 2 αποβολές παιχτών, 3 αντιαθλητικό φάουλ και σχεδόν 60 φάουλ. Αν αναρωτιέστε πώς έγινε παιχνίδι με τόσα σφυρίγματα, η απάντηση είναι απλή. Δεν έγινε. Ο αγώνας ξεκίνησε λίγο μετά τις 6.30 το απόγευμα και τελείωσε αισίως 9.15 το βράδυ.

Μετά το 39-39 του τρίτου δεκάλεπτου, ο αγώνας ξεκίνησε αλλά τα νεύρα όλων είχαν πια τεντώσει και η κατάσταση έδειχνε έτοιμη να ξεφύγει από στιγμή σε στιγμή. Τελικά αυτό συνέβη λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Συγκεκριμένα, με τον Μαμματά να σκοράρει και να φέρνει το παιχνίδι στον πόντο, η ομάδα του Μαίανδρου διαμαρτύρεται για τον μη καταλογισμό -καταφανέστατου- φάουλ. Αντ' αυτού ο διαιτητής καταλογίζει τεχνική ποινή για διαμαρτυρία, στην αμέσως επόμενη φάση χρεώνει αντιαθλητικό την ομάδα του Μαίανδρου και σαν να μην έφτανε αυτό, αποβάλει και τον Μαμματά από το παιχνίδι. Τα δευτερόλεπτα που απέμειναν δεν κύλησαν ομαλά αφού αποδείχθηκαν αρκετά για να χρεώσουν οι διαιτητές άλλη μια τεχνική ποινή και άλλη μια αποβολή κατά της ομάδας του Μαίανδρου.

Όταν το χρονόμετρο έδειξε μηδέν ,ο φωτεινός πίνακας, που είχε εν τω μεταξύ ανάψει σαν χριστουγεννιάτικο δέντρο από τα λαμπάκια των φάουλ, έδειχνε τελικό σκορ 66-70 για την ομάδα του Πολυκράτη με τον Μαίανδρο να έχει πολλά παράπονα.

Ίκαρος - Κούρος 50-34

Στο παιχνίδι που ακολούθησε ο Ίκαρος αντιμετώπισε την ομάδα του Κούρου. Καμιά από τις δυο δε μπορούσε να βρει σωστές επιλογές στην επίθεση και η αστοχία εκατέρωθεν, τις έφερε ισόπαλες στο σκορ (6-6) λίγα λεπτά πριν το τέλος του 1ου δεκαλέπτου. Κάπου εκεί άρχισαν να βρίσκουν ρυθμό οι παίχτες του Ικάρου και κατάφεραν να κλείσουν το δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 15-8.

Οι πολλές αλλαγές και τα νέα πρόσωπα που παρέταξε η ομάδα στο δεύτερο δεκάλεπτο, δεν επηρέασαν την απόδοση ούτε μείωσαν την διαφορά. Αντιθέτως η διαφορά μεγάλωσε αφού στο ημίχρονο προηγήθηκε με 27-12. Ευκαιρία είχαν να παίξουν όλοι οι παίχτες της ομάδας, οι περισσότεροι από τους οποίους σκόραραν κιόλας. Τρίτο και τέταρτο δεκάλεπτο κύλησαν ήρεμα εντός αγωνιστικού χώρου και το τελικό 50-34 ήρθε φυσιολογικά.

Με την ομάδα του Ικάρου να έχει 4 νίκες σε 5 παιχνίδια και την Αναγέννηση να κερδίζει το Καρλόβασι στο Σαμιώτικο ντέρμπι (σε ένα επεισοδιακό παιχνίδι), το πρωτάθλημα αποκτά νέο ενδιαφέρον.