ΜΠΑΣΚΕΤ: Στη 2η θέση ο Ίκαρος επικρατώντας της Αναγέννησης μετά από ένα δυνατό ματς

Ο αγώνας που θα έκρινε την κατάληψη της δεύτερης θέσης για την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος – και κατά συνέπεια την ομάδα που θα έπαιρνε το εισιτήριο για τον τελικό με το Καρλοβασι – διεξήχθη την Παρασκευή το βράδυ στο κλειστό Άγιου Κηρύκου. Εκεί ο Ίκαρος υποδέχθηκε την Αναγέννηση έχοντας ένα μικρό πλεονέκτημα νίκης με 2 πόντους διαφορά από τον πρώτο γύρο.

Σε αυτόν τον πολύ σημαντικό αγώνα, οι δυο ομάδες ξεκίνησαν πολύ δυνατά το παιχνίδι θέλοντας κάθε μια να επιβάλει τον δικό της ρυθμό. Η Αναγέννηση ξεκίνησε πολύ καλύτερα από τον Ίκαρο και πήρε από νωρίς κεφάλι στο σκορ με 6-14 στο 6o λεπτό. Ο Ίκαρος αδυνατούσε να σταματήσει τα σουτ των αντιπάλων στη μια μεριά του γηπέδου και δυσκολευόταν πολύ να σκοράρει στην άλλη. Αποτέλεσμα ήταν να τελειώσει το πρώτο δεκάλεπτο με την Αναγέννηση μπροστά στο σκορ με 14-19.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με την γειτονική ομάδα να μεγαλώνει τη διαφορά στους 8 (14-22) αλλά κάπου εκεί ο Ίκαρος αντέδρασε. Αύξησε την πίεση και την ταχύτητα του, πρωτίστως στην άμυνα, πιέζοντας τους αντίπαλους σε όλο το γήπεδο. Αποτέλεσμα ήταν αρκετές κλεμμένες μπαλιές και κάποια εύκολα καλάθια που ανέβασαν την - άσχημη μέχρι εκεί την στιγμή - ψυχολογία και στην επίθεση. Με ένα επιμέρους 22-10 η ομάδα μας έκλεισε το ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 36-32.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε έτσι όπως τελείωσε το πρώτο με τον Ίκαρο να τρέχει ασταμάτητα και να μεγαλώνει ακόμη πιο πολύ την διαφορά υπέρ του. Το υψηλό σκορ που προήλθε από το γρήγορο παιχνίδι, η πίεση του Ικάρου σε όλο το γήπεδο, οι πολλές μάχες κάτω από τα καλάθια και η σπουδαιότητα της αναμέτρησης, είχαν ως αποτέλεσμα να υπάρχουν αρκετά νεύρα σε όλη την διάρκεια, κάτι που οδήγησε σε δύο απανωτές τεχνικές ποινές σε παίχτη και πάγκο του Ικάρου. Αυτό αποσυντόνισε την προσπάθεια των παιχτών, παρόλα αυτά τελείωσαν το τρίτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 59-44.

Το τελευταίο δεκάλεπτο τα είχε όλα. Στο 36ο λεπτό η ομάδα του Ικάρου προηγείτο με 20 πόντους διαφορά (66-46) και όλοι λίγο-πολύ περίμεναν την λήξη της αναμέτρησης. Όλη η πίεση και τα νεύρα όμως εμφανίστηκαν σε μια ανύποπτη φάση, όταν σε διεκδίκηση ενός ριμπάουντ χτύπησε παίχτης της ομάδας μας από αντίπαλο και κάπου εκεί το παιχνίδι πήγε να τιναχθεί στον αέρα. Παίχτες προπονητές ακόμη και διαιτητές και γραμματεία βρέθηκαν να λογομαχούν στο κέντρο του γηπέδου.

Όταν μετά από ώρα το παιχνίδι συνεχίστηκε, ο Ίκαρος είχε δεχθεί εκ νέου τεχνικές ποινές. Η διακοπή συνήθως ευνοεί αυτόν που βρίσκεται πίσω στο σκορ και έτσι η Αναγέννηση μέσα σε δυόμισι λεπτά έριξε την διαφορά από τους 20 πόντους στους 7 (68-61). Μέχρι εκεί κατάφερε να μειώσει η γειτονική ομάδα αφού η λήξη του αγώνα βρήκε τον Ίκαρο νικητή με 71-61.

Με την δεύτερη θέση καπαρωμένη, η ομάδα θα αρχίσει να καταστρώνει σχέδια για τους τελικούς με το Καρλοβασι.