ΜΠΑΣΚΕΤ: Με νίκη 60-58 επί του Παναξιακού ολοκλήρωσε ο Ίκαρος

ΦΩΤΟ: ΤΕ ΕΟΚ ΣΑΜΟΥ

Με νίκη ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της, η ομάδα του Ικάρου για τους αγώνες μπαράζ ανόδου στην Γ´ εθνική κατηγορία του μπάσκετ.

Στο παιχνίδι που έκλεισε την αυλαία των αγώνων επικράτησε του Παναξιακού με 60-58 σε ένα πραγματικό ντέρμπι.

Και οι δυο ομάδες ήθελαν την νικη που θα τους έδινε την τρίτη θέση στη βαθμολογία αφού αμφότερες μετρούσαν 1 νίκη και 2 ήττες στις 3 προηγούμενες αναμετρήσεις τους.

Για την ομάδα του Ικαρου, επέστρεψε στις αγωνιστικές υποχρεώσεις ο Τσουρής Β. ο οποίος δεν είχε αγωνιστεί στο παιχνίδι με τον Πανλεσβιακο λόγω τραυματισμού.

Η ομάδα της Νάξου κατέβηκε σε αυτό τον αγωνα έχοντας κάνει, την προηγούμενη μέρα, υπερπροσπάθεια απέναντι στον ΒΑΟΛ Χίου, οδηγώντας το παιχνίδι στην παράταση όπου και ηττήθηκε με 84-80.

Ο αγώνας ήταν καλός με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στα πρώτα λεπτά και με σκορ πρώτου δεκαλεπτου 16-16. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ομάδα μας εμφάνισε τα γνωστά σκαμπανεβάσματα. Με αστάθεια σε άμυνα και επίθεση πέτυχε μόλις 5 πόντους και πήγε στα αποδυτήρια πίσω στο σκορ με 21-30.

Η άσχημη απόδοση της ομάδα συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο. Η ομάδα της Ναξου κατάφερε να προηγηθεί ακόμα και με 13 πόντους. κάπου εκεί όμως οι αλλαγές σε σχήματα και παίχτες, η πολύ δυνατή άμυνα με πρωτεργάτη τον Τέσκο Χ. και η καλή απόδοση επιθετικά, γύρισαν το παιχνίδι σταδιακά για το φέρουν σε απόλυτη ισορροπία λίγο πριν το τέλος του 4ου δεκαλεπτου και να το στείλουν σε έξτρα 5λεπτο αφού η κόρνα της λήξης βρήκε τις 2 ομάδες ισοπαλίες με 50-50.

Στην παράταση (2η συνεχόμενη για τον Παναξιακό), ο Ικαρος κατάφερε να πάρει βραχεία κεφαλή 57-55, 1 λεπτό και 20 δευτερόλεπτα πριν το τέλος με τον Παναξιακό να ισοφαρίζει στην επόμενη επιθεση. Με τον χρόνο να τελειώνει, ο νιόπαντρος Τσουρής Γ. (Να του ευχηθούμε και συγχαρητήρια) έκανε αυτό που ξέρει να κάνει καλύτερα, σηκώθηκε με πιεση για τρίποντο και εύστοχησε δίνοντας αέρα 3 πόντων στην ομάδα του Ικαρου. Κρύο αίμα από τον έμπειρο γκαρντ που δεν δίστασε να πάρει το κρίσιμο σουτ, όπως πριν λίγα χρόνια στον τελικό κυπέλλου με αντίπαλο το Καρλοβασι που και πάλι είχε δώσει τη νικη στην ομάδα του Ικαρου με τρίποντο στην λήξη του παιχνιδιού.

Τα εναπομείναντα δευτερόλεπτα κύλησαν με 1/2 βολές για την ομάδα της Ναξου και 0/2 για τον Ικαρο. Το επιθετικό ριμπάουντ του Τέσκου Χ. δεν άφησε τους αντίπαλους να εκδηλώσουν τελευταία επίθεση κι έτσι ο Ικαρος αναδείχθηκε νικητής με τελικό σκορ 60-58.

Με αυτή την νικη ο Ικαρος τελείωσε τις υποχρεώσεις του στην τρίτη θέση της βαθμολογίας, στο έχοντας 2 νίκες και 2 ήττες αλλά άφησε μια αίσθηση ότι θα μπορούσε σε να είχε διεκδικήσει κάτι παραπάνω.

Για το παιχνίδι της πρωτιάς μεταξύ του ΒΑΟΛ Χίου και Ιπποκράτη Κω, έγινε μια πραγματική μάχη με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ για ολόκληρο σχεδόν τον αγώνα. Λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος και με το σκορ ισόπαλο, η ομάδα του ΒΑΟΛ επιχείρησε σουτ, αστόχησε και στη συνέχεια της φάσης, ο πρωην παίχτης του Ικάρου Στέργιος Μυτηλινός, με follow έδωσε την νικη στην ομάδα του και ταυτόχρονα το εισιτήριο για την Γ´ Εθνική. Συγχαρητήρια στο Στέργιο και την ομάδα του ΒΑΟΛ και καλή επιτυχία στους αγώνες τους την νέα αγωνιστικη περίοδο.