Μπάσκετ: Ήττα για τον Ίκαρο στο ξεκίνημα των μπαράζ για την άνοδο στην Γ’ Εθνική

εικόνα αρχείου

Με το αριστερό ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της η ομάδα του Ικαρου στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία των μπαραζ για την άνοδο στην Γ´ εθνική.

Ο Ίκαρος ηττήθηκε από τον Ιπποκράτη της Κω με 56-65 σε ένα παιχνίδι δυνατό αλλά και νευρικό με την ομαδα απο την Ικαρια να έχει πολλές αυξομειώσεις στην απόδοση της.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τον καλύτερο τροπο για τον Ικαρο. Δυο εύστοχες επιθέσεις μαζί με τρεις δυνατές και επιτυχημένες άμυνες έφεραν την ομάδα μπροστά σε σκορ και ψυχολογία.

Η συνέχεια δυστυχώς δεν ήταν ανάλογη. Τα πολλά και μαζεμένα λάθη (7) σε συνδυασμό με το φτωχό ποσοστό στις βολές (5/15) στο πρώτο ημίχρονο είχαν ως αποτέλεσμα εκτός από την μικρή συγκομιδή πόντων, τον εκνευρισμό των παιχτών μας. Ετσι ενώ το σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν 12-15, στο ημίχρονο η ομάδα της Κω ξέφυγε με 10 πόντους διαφορά (26-36).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η ομάδα του νησιού μας έδειξε διάθεση να γυρίσει το παιχνίδι, να τρέξει, να σκοράρει εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό και να ανεβάσει ψυχολογία. Εν μέρη τα κατάφερε αφού με ένα γρήγορο 6-2 κατέβασε την διαφορά στους 6 πόντους, όμως ξανά τα λάθη και κάποιες εύκολες χαμένες επιθέσεις, επέτρεψαν στους αντιπάλους να ανοίξουν ακόμα παραπάνω την ψαλίδα και να τελειώσουν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με 34-50.
Το τελευταίο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Ικαρο να κανει την ύστατη προσπάθεια και να κατεβάζει τη διάφορα σε μονοψηφιο νούμερο (8 πόντους), όμως δεν κατάφερε να κάνει την ανατροπή και έτσι ήρθε η ήττα με 56-65.

Αυτή η ήττα μπορεί να μοιάζει καταδικαστική, όμως είναι ακόμη πολύ νωρίς για συμπεράσματα αφού υπάρχουν άλλες 4 αγωνιστικές.

Για την ομάδα του Ικαρου αγωνίστηκαν και σκόραραν οι: Τσούρης Β. 14π, 11ρ, 5κλ, 2λ, Τσούρης Γ. 6π (2), Ζαχαριάδης Κ. 2π, Κόχειλας Γ. 9π (1), Τέσκος Χ. Τέσκος Γ., Βολίκας Α., Μαμματάς Γ. 9π(1), Χατζηνάκης Δ. 7π, Χωριάτης Δ. 7π. Ξενάκης Λ., Πούλος Ζ.

Σήμερα 20/06 στις 5 το απόγευμα στο κλειστό του ΜΕΤΣ, η ομάδα δίνει το δεύτερο παιχνίδι της με αντίπαλο την ομάδα του ΒΑΟΛ Χίου. Μια αναμέτρηση που εκτός της βαθμολογικής της σημασίας έχει και μια ιδιαιτερότητα. Θα είναι η πρώτη φορά θα βρεθούν αντιμέτωποι οι παίχτες του Ικάρου με έναν πρων συμπαιχτη τους τον Στέργιο Μυτιληνο που αγωνίζεται στον ΒΑΟΛ.