ΜΠΑΣΚΕΤ: Ίκαρος – Πολυκράτης 67 - 58

Με το πρωτάθλημα του Nομού λίγες στροφές πριν το τέλος και τις ομάδες που παλεύουν για τις πρώτες θέσεις να έχουν ξεχωρίσει, οι δυο από τις τρεις διεκδικήτριες της δεύτερης θέσης κοντραρίστηκαν στο κλειστό της Ικαρίας. Ο Ίκαρος υποδέχθηκε τον Πολυκράτη έχοντας μια νίκη παραπάνω στην βαθμολογία αλλά με την Αναγέννηση να περιμένει στραβοπάτημα του.

Τα δρομολόγια των πλοίων ήταν ο λόγος που ο αγώνας ξεκίνησε στις 10.30 το βράδυ της Δευτέρας (7/4) και τελείωσε αρκετή ώρα μετά τα μεσάνυχτα κάνοντας το ξύπνημα της επόμενης μέρας δύσκολο για μαθητές και εργαζόμενους.

Στο αγωνιστικό κομμάτι της βραδιάς, ο Πολυκράτης με μια νεανική ομάδα βγάζει αρκετή ενέργεια στο γήπεδο και ο Ίκαρος ειδικά μπροστά στο κοινό του συνηθίζει να είναι πολύ δυνατός σε άμυνα και επίθεση. Ακριβώς έτσι ξεκίνησε το παιχνίδι για τις δυο ομάδες. Ο Ίκαρος με δυνατή άμυνα και πλουραλισμό στην επίθεση προηγήθηκε με 12-3, όμως η γρήγορη αλλαγή της άμυνας των αντιπάλων σε ζώνη βραχυκύκλωσε την ομάδα και επέτρεψε στον Πολυκράτη να τρέξει ένα δικό του σερί και να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 16-19.

Το δεύτερο δεκάλεπτο δεν ξεκίνησε καλά για την ομάδα μας αφού είδε έναν από τους πιο σταθερούς της παίχτες να τραυματίζεται και να αποχωρεί από το παιχνίδι υποβασταζόμενος. Ήταν το 2ο λεπτό του δεκαλέπτου όταν ο Κόχειλας προσπαθώντας να αμυνθεί πάτησε άτσαλα στο παρκέ και γύρισε το πόδι του. Η αποχώρησή του βραχυκύκλωσε παραπάνω την ομάδα αφού είδε να λιγοστεύουν οι επιθετικές της λύσεις. Ο Πολυκράτης εκμεταλλεύτηκε την κατάσταση και έτρεξε κι άλλο το σερί του φτάνοντας να προηγηθεί με 16-24 στο 13'. Κάπου εκεί και με τις αλλαγές που πραγματοποίησε ο προπονητής, βρέθηκαν λύσεις στην επίθεση και με πολύ ενέργεια στην άμυνα, ο Ίκαρος έτρεξε ένα επιμέρους 20-3 για να κλείσει το ημίχρονο προηγούμενος με 36-27.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν ένας αγώνας δρόμου για την ομάδα του Ικάρου για να μετρήσει τις δυνάμεις της απέναντι σε μια νεανική και γεμάτη ενέργεια ομάδα. Με δεδομένες τις απουσίες Τεσκου, Ζαχαριάδη, Βολικα, Ξενάκη και τον τραυματισμό του Κοχειλα, το ερώτημα ήταν αν θα άντεχε στην αντεπίθεση του Πολυκράτη. Ο Ίκαρος τα κατάφερε με σημαντικές βοήθειες από τους παίχτες που ήρθαν από τον πάγκο. Μαμματάς, Τσουρής Γ. Καντούνης, Μαυρογιώργης και γενικότερα όσοι έπαιξαν, βοήθησαν αρκετά στο να μην χάσει η ομάδα το προβάδισμα. Τα επιμέρους σκορ σε τρίτο και τέταρτο δεκάλεπτο ήταν ισόπαλα για τις δυο ομάδες (Γ´ 15-15 και Δ´ 16-16). Ο Ίκαρος διατηρήθηκε στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας με το τελικό σκορ να είναι 67-58.