ΜΠΑΣΚΕΤ: Ίκαρος 58 – Καρλόβασι 57 στον 2ο τελικό του πρωταθλήματος

Το τριήμερο των εκλογών στο νησι πέρα απο τον προεκλογικό πυρετό, είχε και αθλητική δραστηριότητα. Την Παρασκευή 16/5 ο Ίκαρος υποδέχθηκε το Καρλόβασι για το δεύτερο παιχνιδι της σειράς των τελικών.

Η ομάδα απο το γειτονικό νησί, μετά την νίκη που πέτυχε την προηγούμενη εβδομάδα, έψαχνε ακόμη μία για να στεφθεί πρωταθλήτρια ενώ ο Ικαρος ηλπιζε να οδηγήσει την σειρά σε τρίτο παιχνιδι.

Ο αγώνας ξεκίνησε πολύ νευρικά για τις δυο ομάδες. Άλλοτε οι δυνατές άμυνες και άλλοτε η αστοχία στα ελεύθερα σουτ, έκαναν τα καλάθια να μπαίνουν με το σταγονόμετρο. Τα φάουλ και οι πολλές βολές διαμόρφωσαν το 10-10 που ήταν και το σκορ δεκαλέπτου.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν σαφώς καλύτερο απο το πρωτό. Με τους Τέσκο και Κόχειλα να επιστρέφουν ζεστοί απο το άποντο για αυτούς πρώτο δεκάλεπτο, ο Ίκαρος κατάφερε να χτίσει μια μικρή διαφορα 6 πόντων. Οι αντίπαλοι κατάφεραν να κρατήσουν την επαφή τους στο σκορ και μείωσαν στην λήξη του ημιχρόνου σε 25-22.

Στο τρίτο δεκαλεπτο ο Ικαρος ειχε πλουραλισμο στην επιθεση κατι που του επέτρεψε να χτίσει μικρές διάφορες χωρίς ομως να μπορέσει να τις κρατήσει. Τελικά το τελος του τρίτου τον βρήκε μπροστα στο σκορ με 43-38.

Το τελευταίο δεκαλεπτο εξελίχθηκε σε ντέρμπι όπως τα περισσότερα μεταξύ των δυο ομάδων. Σε ένα φινάλε για γερά νεύρα, ο Ίκαρος έδειξε να αποκτά σαφές προβάδισμα με 53-46 τέσσερα λεπτα πριν το τέλος, όμως ένα γρήγορο 0-5 έφερε πάλι το παιχνιδι σε απόσταση ενός καλαθιού, 3.28 πριν την λήξη.

Έτσι κύλησε το παιχνίδι για δυόμισι περίπου λεπτά. 40 δεύτερα πριν το φινάλε, το σκορ ήταν 58-57. Με το Καρλόβασι να αστοχεί σε 2 διαδοχικά τρίποντα και τις δυο ομάδες να ευστοχούν σε μια βολή, διαμόρφωθηκε το τελικό 59-58 για την ομάδα του Ικαρου.

Η νίκη αυτη οδηγεί τη σειρά, ξανά στο Καρλοβασι για το τρίτο και τελευταίο παιχνιδι.

Η νικήτρια ομάδα εκτός απο τον τίτλο του πρωταθλητή θα εχει δικαίωμα συμμετοχής στα μπαραζ ανόδου στην Γ´ εθνική που θα διεξαχθούν στην Αθήνα μεσα στον Ιούνιο.

Με τον δεύτερο γύρο των εκλογών το προσεχές σαββατοκύριακο, είναι ακόμη αμφίβολη η ημερομηνία διεξαγωγής του τρίτου τελικού.

Να ευχηθούμε καλή επιτυχία στην ομάδα του νησιού μας και να επιστρέψει με το κύπελλο.

Για την ομάδα του Ίκαρου αγωνίστηκαν και σκόραραν οι Τσουρης Γ., Κοχειλας Γ. 5 (1), Μαμματας Γ. 11π (2), Τεσκος Χ., Βολικας Α., Τεσκος Γ. 11π (1), Χωριατης Δ. 11π, Τσουρής Β. 17π, Λαμπροπουλος 4π. Καντούνης Δ, Μαυρογιωργης Δ, Τσαντές Λ,.