ΜΠΑΣΚΕΤ: Δύο στα δύο ο Ίκαρος το Σαββατοκύριακο που πέρασε

Άλλο ενα σαββατοκύριακο με διπλή αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Ικαρου. Η ομάδα ταξίδεψε στην Σάμο για να αντιμετωπίσει την Αναγέννηση το Σάββατο (15/2 19:00) και την ομάδα του Λαίλαπα την Κυριακή (16/2 13:00).

Δυσκολότερο απο τα δυο ήταν το πρωτο παιχνίδι της σειράς με αντίπαλο την Αναγέννηση καθώς η ομάδα απο το γειτονικό νησί είναι ενισχυμένη τη φετινή περίοδο και με βλέψεις ακόμα και για το πρωτάθλημα. Είχαν ήδη κανει την πρώτη μεγάλη τους νίκη απέναντι στο Καρλόβασι λίγες εβδομάδες νωρίτερα και περίμεναν τον Ικαρο για να πάρουν κεφάλι στη κούρσα του πρωταθλήματος.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τους γείτονες. Ένας νωθρός Ικαρος βρέθηκε απο νωρίς πίσω στο σκορ χωρίς  να μπορεί να ανταπεξέλθει στο επιθετικό αλλα και στο αμυντικό κομμάτι του παιχνιδιού. Το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε την Αναγέννηση να προηγείται με 20-11. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα μας ανέβασε ρυθμούς και με ένα δικό της σκορ 8-20, πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 28-31.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν γεμάτο σκληρές άμυνες, νεύρα, φάουλ και διαμαρτυρίες. Αποβλήθηκαν με 5 φάουλ  παίχτες κλειδιά για τις 2 ομάδες (Ροντογιάννης για την Αναγέννηση στο 3ο δεκαλεπτο και Ζαχαριάδης για τον Ίκαρο στο τέλος του 4ου δεκαλέπτου) ενώ να πούμε οτι από το δεύτερο δεκάλεπτο έφυγε τραυματίας ο παίχτης της Αναγέννησης, Νικολαϊδης.

Το τέλος του τρίτου δεκαλεπτου με όλα όσα συνέβησαν βρήκε τις δυο ομάδες πολύ κοντά, με τον Ικαρο να προηγείται με 43-45.

Στην τελευταία περίοδο, νεύρα και σκληρές άμυνες περίσσευαν, όμως ο Ικαρος κατάφερε να κρατήσει το μικρό προβάδισμα μέχρι το τελος και να φύγει νικητής απο το κλειστο στο Βαθύ με σκορ 61-63.

Με λίγες ώρες μόνο ξεκούραση, η ομάδα μπήκε πάλι στο γήπεδο για να αντιμετωπίσει τον Λαίλαπα σε ενα παιχνίδι που εδειχνε να ειναι αρκετά πιο εύκολο απο αυτό του Σαββάτου. Η ομάδα μας ήθελε μια άνετη επικράτηση και τα κατάφερε με τελικό σκορ 32-50 σε ενα παιχνίδι που λόγω κούρασης και συντήρησης δεν έπιασε την απόδοση που θα ήθελε.

Με αυτές τις 2 νίκες ο Ικαρος παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας έχοντας σχεδόν έναν ολόκληρο δεύτερο γύρο στο «σπίτι» του.

Το κλειστό στον Άγιο Κηρυκο πήρε επιτέλους την πολυπόθητη αδειοδότηση κάτι που σημαίνει οτι όλα τα παιχνίδια που απομένουν θα διεξαχθούν εκει.

Πλέον η ομάδα μας κρατάει την τύχη της στα χέρια της και περιμένει το πρόγραμμα των επόμενων αγωνιστικών για να αρχίσει να καταστρώνει τα σχέδια της.