ΜΠΑΣΚΕΤ: Ο Ίκαρος πέρασε νικηφόρα και από την Αναγέννηση

Φωτογραφεία αρχείου

Στις 7.30 το βράδυ του Σαββάτου, ο Ίκαρος αντιμετώπισε για το δεύτερο παιχνίδι της σειράς των Play-off του πρωταθλήματος μπάσκετ, την ομάδα της Αναγέννησης.

Έπειτα από ένα δυνατό ματς, ο Ίκαρος επιβλήθηκε με 71-61 της γειτονικής ομάδας φτάνοντας τις δυο νίκες σε αυτήν την σειρά αγώνων και εξασφαλίζοντας έτσι και μαθηματικά την πρωτιά στο πρωτάθλημα.

Το παιχνίδι πήγε καλά για την ομάδα επιθετικά και αυτό φαίνεται από το υψηλό σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο. 18-21 για την ομάδα του Ίκαρου. Στο δεύτερο συνεχίστηκε η καλή επιθετική παράγωγη και σε συνδυασμό με την βελτίωση στην άμυνα, κατάφερε να κλείσει το ημίχρονο προηγούμενος με 33-41. Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Ίκαρο να συνεχίζει στον ίδιο ρυθμό και την ομάδα της Αναγέννησης να προσπαθεί να μειώσει.  Η γηπεδούχος ομάδα κατάφερε να σημειώσει μόλις 12 πόντους ενώ ο Ίκαρος συνέχισε το κάλο επιθετικό παιχνίδι και σκόραρε 18, τελειώνοντας το δεκάλεπτο με σκορ 45-61. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα της Αναγέννησης προσπάθησε να ανατρέψει την κατάσταση όμως η ομάδα του Ίκαρου δεν την άφησε να πραγματοποιήσει την ανατροπή καθώς ακόμα και με τις αλλαγές που πραγματοποίησε ο προπονητής Νίκος Μαρκάκης δεν μειώθηκε αισθητά η διάφορα.

Για την ομάδα του Ίκαρου αγωνιστήκαν οι Τσουρής Β. 19π, Κόχυλας Γ. 13π., Ζαχαριάδης Κ. 8π, Χατζηνάκης Δ. 9π, Τσαντές Λ. 2π, Τέσκος Γ. 6π, Ξενάκης Λ. 2π, Μαμματάς Γ. 6π. ενώ Τέσκος Μ. Και Τσουρής Γ.  αν και δεν σκόραραν, είχαν  4 κλεψίματα και 8 ασιστ αντίστοιχα.

Έχοντας πια στεφθεί και μαθηματικά πρωταθλητής η ομάδα της Ικαρίας στρέφει την προσοχή της στους αγώνες μπαράζ που θα γίνουν στην Αθήνα στις 17-23 Ιουνίου . Εκεί θα αντιμετωπίσει πρωταθλήτριες ομάδες από τους υπόλοιπους νομούς του Αιγαίου με σκοπό την πρωτιά που θα της δώσει την άνοδο της στην 3η εθνική κατηγορία.

Οι εναπομείναντες αγώνες είναι με την Αναγέννηση στην Ικαρία την επομένη εβδομάδα και με το Καρλόβασι στο γήπεδο του σήμερα το μεσημέρι.