ΜΠΑΣΚΕΤ: Με νίκη ξεκίνησε ο ΙΚΑΡΟΣ στα Playoff

Με το δεξί έκανε ποδαρικό η ομάδα του Ικαρου στα Playoff του τοπικού πρωταθλήματος. Νίκησε με 65-54 το Καρλόβασι σε έναν αγώνα που έμοιαζε πολύ με τις προηγούμενες μονομαχίες των δυο ομάδων. Το ξεκίνημα βρήκε τους φιλοξενούμενους πιο συγκεντρωμένους  οπότε εκμεταλλευόμενοι την πρόσκαιρη νωθρότητα των γηπεδούχων, κατάφεραν να πάρουν από νωρίς κεφάλι στο σκορ και να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 9-16.

Το δεύτερο δεκάλεπτο άρχισε καλυτέρα για την ομάδα του Ικάρου. Οι 2 τεχνικές ποινές μαζί με κάποια σφυρίγματα των διαιτητών, εκνεύρισαν τους γηπεδούχους οι οποίοι όμως κατάφεραν να μειώσουν τη διάφορα στους 3 πόντους, 27-30 σκορ ημιχρόνου. Χαρακτηριστικό του πρώτου μισού είναι τα 12 επιθετικά ριμπάουντ που μάζεψε η ομάδα της Σάμου κάτι που της επέτρεψε να έχει σχεδόν διπλάσιες επιθέσεις σε σχέση με την ομάδα του Ικάρου.

Στο δεύτερο ημίχρονο είδαμε τον Ίκαρο να σκληραίνει στην άμυνα, να πετυχαίνει κάποια εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό και να αλλάζει την ψυχολογία υπέρ του... Μπήκαν τα πρώτα τρίποντα που άνοιξαν την ψαλίδα και γέμισαν με άγχος τους αντιπάλους που είδαν το παιχνίδι να ξεφεύγει στο σκορ και να λήγει στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου με διάφορα 7 πόντων. 50-43. Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν εξίσου συναρπαστικό με δυνατές μονομαχίες και νεύρα. Λίγο το άγχος της νίκης, λίγο τα σφυρίγματα των διαιτητών (που κατάφεραν να εκνευρίσουν και τις δυο ομάδες), κράτησαν το σκορ σε χαμηλά επίπεδα με τον Ίκαρο να παίρνει το ροζ φύλλο αγώνα με τελικό σκορ 65-54.

Σε έναν αγώνα που σκόραραν 9 από τους 12 παίχτες του Ικαρου, τον χορό έσυρε ο Ζαχαριάδης με 19. Από κοντά σε προσφορά και σημαντικά καλάθια οι Βαγγέλης Τσουρής  και Γιώργος Μαμματάς.
Συγκεκριμένα οι πόντοι που πέτυχαν: Ζαχαριάδης 19, Τσουρής Β.12(1), Μαμματάς 12, Βολίκας 9, Τέσκος Χ. 4, Χατζηνάκης 4, Τσουρής Γ. 3(1), Κόχειλας 2, Ξενάκης Λ. 2

Ο Ίκαρος βρίσκεται μια νίκη μακριά από τα ΜΠΑΡΑΖ για την 3 εθνική κατηγορία κάτι που θα επιδιώξει στο επόμενο εντός έδρας παιχνίδι με αντίπαλο την Αναγέννηση.