ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ: Κυπελλούχος Σάμου ο ΙΚΑΡΟΣ

Μεγάλη ΝΙΚΗ με 3-0 πέτυχε η ομάδα του Ίκαρου στο κύπελλο Σάμου και κατέκτησε τον τίτλο παίζοντας εναντίον της ομάδας του Πυθαγορα.

Το παιχνίδι που έγινε σε ουδέτερο γήπεδο, στο Βαθύ, με αρκετούς φιλάθλους τόσο από το νησί της Σάμου όσο και από της Ικάριας, αφού 40 και πλέον υποστηρικτές του Ικάρου επιβιβάστηκαν στο καράβι το πρωί της Κυριακής για να βρεθούν στο πλευρό της ομάδας.

Το θερμό κοινό από την Ικαρία έκανε από νωρίς έντονη την παρουσία του αφού δεν σταμάτησε λεπτό να επευφημεί τις προσπάθειες της ομάδας.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για την τυπικά γηπεδούχο ομάδα του Ικαρου. Έχασε 2 σημαντικές ευκαιρίες στο 5ο και 8ο λεπτό όταν ο Τσαρνάς με κεφαλιά μέσα από την μικρή περιοχή και ο Περρής με απευθείας φάουλ, δεν μπόρεσαν να παραβιάζουν την εστία του τερματοφύλακα του Πυθαγόρα. Στην συνέχεια, το παιχνίδι ισορρόπησε με τους παίχτες των φιλοξενούμενων να δοκιμάζουν 3 φορές σουτ από μακρινή απόσταση χωρίς ωστόσο να ανησυχήσουν τον τερματοφύλακα Αγγέλικα.

Στο 15’ η ομάδα της Σάμου διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι όταν ο επιθετικός του Πυθαγόρα ήρθε σε επαφή με τον τερματοφύλακα του Ικάρου, όμως ο διαιτητής διέταξε την συνέχιση του παιχνιδιού.

Στο 30ο λεπτό ήρθε η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τον Ίκαρο όταν ο επιθετικός Ανδρέας Πετσέτας επιχείρησε μονοκόμματο σουτ από το ύψος της περιοχής που κόπηκε από τους αμυντικούς σχεδόν στη γραμμή. Στην συνέχεια της φάσης, από κόρνερ που κέρδισε η ομάδα του Ικάρου προήλθε το πρωτο γκολ του τελικού. Ο Τσαρνάς εκτέλεσε εξαιρετικά και ο αμυντικός της ομάδας Τσαμπής σκόραρε δίνοντας προβάδισμα στον Ίκαρο. Είναι χαρακτηριστικό ότι ο έμπειρος αμυντικός προωθείται σε όλα τα στημένα και σκοράρει με μεγάλη συνέπεια μετά από κάθε κόρνερ ή φάουλ.

Στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου η ομάδα του Ικάρου έχασε μεγάλη διπλή ευκαιρία να κάνει το 2-0 και να κλειδώσει το παιχνίδι καθώς ο Πετσέτας αρχικά και ο Τσαρνάς σε δεύτερο χρόνο δε μπόρεσαν να σκοράρουν από πλεονεκτική θέση και οι ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με το σκορ στο 1-0.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως ακριβώς το σχεδίασαν οι προπονητές των δυο ομάδων. Ο Πυθαγόρας ρίσκαρε λίγο παραπάνω και θέλησε να βγει στην επίθεση για να ισοφαρίσει και ο Ίκαρος έδωσε λίγο παραπάνω χώρο στους αντιπάλους κοιτώντας να χτυπήσει στην αντεπίθεση. Αφού η ομάδα του Ικάρου ξεπέρασε τις δύσκολες καταστάσεις που πρόεκυψαν στην περιοχή της κ ο διαιτητής έδειξε «παίζεται» για δεύτερη φορά σε διαμαρτυρία του Πυθαγόρα για πέναλτι, ισορρόπησε μετά το εικοσάλεπτο το παιχνίδι και έδειχνε αποφασισμένη να κρατήσει το αποτέλεσμα.

Στο μισάωρο του δεύτερου ημιχρόνου και ενώ η ομάδα από την Σάμο έψαχνε απεγνωσμένα το γκολ της ισοφάρισης, ο Πετσέτας έφυγε υποδειγματικά στην αντεπίθεση και ενώ ήταν αντιμέτωπός με τον αντίπαλο τερματοφύλακα, με υποδειγματικό φρόνημα ομαδικότητας, πάσαρε στον Περρή που ακολουθούσε και εκείνος σε σχεδόν κενό τέρμα δε δυσκολεύτηκε να κάνει το 2-0.

Πλέον, με λιγότερα από 15 λεπτά να απομένουν και 2 γκολ μπροστά ,οι φίλαθλοι άρχισαν τους πανηγυρισμούς και οι παίχτες, πιο απελευθερωμένοι, βγήκαν μπροστά και κατάφεραν να πετύχουν και τρίτο γκολ στο 85. Ο Τσαρνάς έφυγε για άλλη μια φορά στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας και με έξυπνο ψιλοκρεμαστό σουτ πέρασε την μπάλα πάνω από τον τερματοφύλακα δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας.

Τα εναπομείναντα λεπτά ήταν διαδικαστικά και το σφύριγμα της λήξης βρήκε τον Ικαρο κυπελλούχο για πρώτη φορά στη ιστορία του με τους παίχτες και τους οπαδούς να γίνονται ένα κουβάρι.

Η ομάδα του Ικάρου πλέον βλέπει μπροστά μια μεγάλη ευκαιρία αφού δήλωσε συμμετοχή στα Μπαράζ του Κυπέλλου Ερασιτεχνών και πλέον συνεχίζει εκτός νομού. Επόμενος αγώνας κατά πάσα πιθανότητα στην Ικαρία με αντίπαλο από Αθήνα ή Πειραιά.

Σε έναν αγώνα που δεν υστέρησε κανείς, για την ομάδα του Ικάρου αγωνίστηκαν οι Αγγέλικας, Μαυρομμάτης, Μπρατσής, Τσαμπής, Παράλαιμος, Χατζηλάμπρου, Κοτσορές (Χερουβής), Πούλος (Τσαντίρης), Πετσέτας (Μανουσάκης), Περρής, Τσαρνάς. Προπονητής: Λακιός Στράτος.