![](https://www.ikariamag.gr/sites/default/files/styles/medium/public/field/image/epeteios_apeleytherwsis_ikaria_2014.jpg?itok=KXP40ywS)
Για άλλη μια χρονιά εορτάστηκε η επέτειος από την απελευθέρωση της Ικαρίας το 1912. Παρόντες η κυβέρνηση με τον Γενικό Γραμματέα της Αποκεντρωμένης Διοίκησης Αιγαίου κ. Σπύρο Σπυρίδων, η βουλευτής του νομού μας κ. Α. Καλογερή, η νέα περιφερειάρχης κ. Χ. Καλογήρου, ο δήμαρχος Ικαρίας κ. Χ. Σταυρινάδης, περιφερειακοί και δημοτικοί σύμβουλοι παρόντες, εκπρόσωποι του στρατού, του πολεμικού ναυτικού,
![](https://www.ikariamag.gr/sites/default/files/styles/medium/public/field/image/ikaria_apeleftherwsi_2014a.jpg?itok=K-DRGLhL)
Οι εκδηλώσεις της επετείου για τον εορτασμό της απελευθέρωσης της Ικαρίας ξεκίνησαν στις 16 Ιουλίου. Η Εταιρία Ικαριακών Μελετών, υπό την αιγίδα του Δήμου Ικαρίας, μας πήγε πίσω στο χρόνο για να μάθουν όσοι δεν ήξεραν και να θυμηθούν οι υπόλοιποι. Θέμα της βραδιάς ήταν η ιστορία του Δαίδαλου που κατέληξε ως εξόριστος στην Κρήτη, και η προσπάθειά του να δραπετεύσει μαζί με το γιο του.