Μπάσκετ: Ίκαρος – Καρλόβασι 63-59

Μια εβδομάδα μετά την ήττα με άσχημη εμφάνιση από την Αναγέννηση στην Σάμο, ο Ίκαρος αναμετρήθηκε με άλλη μια διεκδικήτρια του τίτλου, αυτή την φορά στο κλειστό δημοτικό γυμναστήριο Αγίου Κηρύκου. Τα παιχνίδια του Ικάρου με το Καρλοβασι ήταν ανέκαθεν δυνατά σε μονομαχίες και αμφίρροπα σε εξέλιξη, όμως αυτό είχε ιδιαίτερο ενδιαφέρον μιας και το Καρλοβασι παρουσιάζεται ενισχυμένο από τις μεταγραφές του καλοκαιριού. Ο Ίκαρος προσπαθεί να βρει τον κατάλληλο τρόπο να συνδυάσει τον παλιό κορμό παιχτών με τους νέους που καλούνται να καλύψουν το κενό από τις απώλειες σε σχέση με το περσινό ρόστερ και τις απουσίες για διάφορους λόγους από το φετινό.

Το παιχνίδι ξεκίνησε δυνατά με τις σκληρές άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο. Τα καλάθια έμπαιναν με το σταγονόμετρο αφού καμία από τις δυο δεν ήθελε να δει τον αντίπαλο να βρίσκει ρυθμό. Η περίοδος έληξε με το Καρλοβασι μπροστά στο σκορ με 8-10. Στην δεύτερη περίοδο ο Ίκαρος μπήκε πολύ δυνατά. Η άμυνα συνέχισε να δυσκολεύει τους αντιπάλους ενώ οι παλιοί παίχτες βγήκαν μπροστά στην επίθεση και με μερικές επιτυχημένες προσπάθειες κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ αλλά πολύ περισσότερο στην ψυχολογία. Το ημίχρονο έληξε με τον Ίκαρο προπορευόμενο με 30-26.

Στο δεύτερο ημίχρονο είδαμε ένα πραγματικό ντέρμπι. Για το μεγαλύτερο μέρος η ομάδα μας ήταν μπροστά στο σκορ όμως δεν κατάφερνε να απομακρυνθεί. Το Καρλοβασι με μπροστάρηδες τους Καραβασιλη και –τον δικό μας- Μυτιληνου ήταν πάντα σε απόσταση βολής και κατάφερε, έστω και λίγο, να μικρύνει την διάφορα στο τέλος της τρίτης περιόδου (47-44).

Η τελευταία περίοδος ξεκίνησε με την ομάδα του Ικάρου να έχει να αντιμετωπίσει πέρα από την ασφυκτική πίεση των αντίπαλων, την φθορά των φάουλ και των τραυματισμών. Έξι λεπτά πριν το τέλος αποβλήθηκε ο Χατζηνακης με πέμπτο φουλ ενώ λίγα λεπτά αργότερα αποχώρησε από το παιχνίδι ο Ζαχαριάδης με διάστρεμμα. Λίγο η κούραση, λίγο ο εκνευρισμός έφεραν το Καρλοβασι μπροστά στο σκορ με 57-54, όμως η ομάδα του Ικάρου δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Χτυπώντας μέσα στην ρακέτα με διεισδύσεις αλλά και με τους ψηλούς, έτρεξε ένα σερί 9-0, πέρασε μπροστά με 6 πόντους και στο μόνο που αρκέστηκαν οι αντίπαλοι ήταν να ροκανίσουν τα τελευταία δευτερόλεπτα προσπαθώντας να μειώσουν την διαφορά. Το κατάφεραν σχεδόν στην εκπνοή διαμορφώνοντας το τελικό 63-59.

Σε μια χρονιά που ο Ίκαρος μετράει δυνάμεις και προσπαθεί να ανασυνταχθεί, αυτή η νίκη είναι μεγάλη ένεση ηθικού και τον κάνει να αισιοδοξεί για τα παιχνίδια που έρχονται.