ΜΠΑΣΚΕΤ: Ίκαρος – Αναγέννηση 45-43

Την Τετάρτη που μας πέρασε πραγματοποιήθηκε ο πρώτος αγώνας του δεύτερου γύρου για το πρωτάθλημα μπάσκετ ανδρών του νομού μεταξύ της πρωτοπόρου στην βαθμολογία Αναγέννησης και του δεύτερου Ίκαρου. Η Αναγέννηση αήττητη από την αρχή του πρωταθλήματος ταξίδεψε στην Ικαρία με σκοπό την νίκη που θα της εξασφάλιζε και τυπικά την πρώτη θέση για την κανονική περίοδο. Ο Ίκαρος ζητούσε την νίκη για να φτάσει στην κορυφή την αντίπαλο του αλλά και για να πάρει μια μικρή ρεβάνς για την άσχημη ήττα του πρώτου γύρου. Η γειτονική ομάδα με σαφώς ενισχυμένο ράστερ σε σχέση με πέρυσι, χτίστηκε με σκοπό την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Ο Ίκαρος ακόμα και σε αυτήν την περίοδο ανασυγκρότησης, θέλει να είναι ανταγωνιστικός και ειδικά μέσα στην Ικαρία να κάνει την δύσκολη την ζωή σε κάθε αντίπαλο.

Το παιχνίδι ξεκίνησε πολύ νευρικά. Και οι δυο ομάδες κοιτούσαν περισσότερο την άμυνα τους με αποτέλεσμα καμία τους να μην μπορέσει να βρει ρυθμό στην επίθεση. Το 10-8, σκορ του πρώτου δεκαλέπτου, μαρτυράει ακριβώς αυτό. Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον κόσμο να έχει πλέον γεμίσει το κλειστό γυμναστήριο και να κάνει έντονη την παρουσία του. Το θέαμα όμως δεν τους αντάμειψε αφού δυνατά μαρκαρίσματα, νεύρα και γενικότερη επιθετική αστοχία έφερε το πενιχρό 20-19 σκορ ημιχρόνου.

Με καμία από τις δυο αντιπάλους να μην καταφέρνει να πάρει διαφορά μεγαλύτερη των 6 πόντων, ήταν ξεκάθαρο ότι οι προσωπικές μονομαχίες θα έπαιζαν σημαντικό ρόλο στην εξέλιξη του παιχνιδιού. Σε αυτό το κομμάτι ο Ίκαρος είχε μια μεγάλη απώλεια αφού είδε στο ημίχρονο τον Ζαχαριάδη να αποχωρεί με τραυματισμό και να μην επιστρέφει για το υπόλοιπο του παιχνιδιού. Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν ένα ακριβές αντίγραφο των δυο προηγούμενων. Νεύρα και διαμαρτυρίες δεν άφησαν τις δυο ομάδες να παίξουν όμορφο μπάσκετ, κοίταξαν λοιπόν να εκμεταλλευτούν τους παίχτες που ήταν αποτελεσματικοί έως εκείνη την στιγμή. Ροντογιάννης από την Αναγέννηση (20π) και Τσουρής για τον Ικαρο (18π) ήταν αυτοί που σηκωναν το βάρος της επιθεσης για τς ομαδες τους μεχρι το τελος του τριτου δεκαλέπτου.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Ίκαρο μπροστά στο σκορ με 34-32. Έχοντας οι άμυνες κλείσει στους πιο επικίνδυνους αντιπάλους, έπρεπε κάποιος άλλος να αναλάβει το σκοράρισμα. Και οι δυο βρήκαν λύσεις αφού Καποτάς από του φιλοξενούμενους και Τέσκος Γ. από τον Ίκαρο κατάφεραν με δυο τρίποντα ο καθένας να κρατήσουν το παιχνίδι ισορροπημένο μέχρι το τελευταίο λεπτό. Εκεί, και με το σκορ στο 44-43 (15’’ πριν το τέλος), ο Ίκαρος ευστοχεί σε βολή φέρνοντας την διάφορα στο διποντο, αστοχεί στην επόμενη, όμως το επιθετικό ριμπάουντ του Τέσκου Γ. δεν φέρνει καλάθι και για τα τελευταία 8’’ η γειτονική ομάδα έχει την επίθεση δική της. Ακολούθησε άστοχο τρίποντο του Ροντογιάννη και άστοχο σουτ του Μαραθοκαμπίτη στην εκπνοή για να πάνε το ματς στην παράταση. Η κόρνα τη λήξης βρήκε τον Ίκαρο μεγάλο νικητή με 45-43 και πλέον η Αναγέννηση έχει συγκάτοικο στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Εδώ να σημειώσουμε δυο πράγματα. Το πρώτο είναι ότι και οι δυο ομάδες διαμαρτύρονται για αρκετά σφυρίγματα των διαιτητών με πιο τρανταχτά αυτά του τελευταίου λεπτού όπου στον Τέσκο μετά το επιθετικό ριμπάουντ γίνεται καταφανέστατο φουλ αλλά και στον Μαραθοκαμπιτη φαίνεται πως υπάρχει σπρώξιμο στην λήξη του παιχνιδιού. Το δεύτερο είναι ότι παρά την νίκη, ο Ίκαρος δεν κατάφερε να καλύψει την διαφορά των 15 πόντων με την οποία είχε χάσει στον πρώτο γύρο κάτι που σημαίνει ότι σε πιθανή ισοβάθμια η Αναγέννηση έχει το πάνω χέρι.

Με την νίκη αυτή ο Ίκαρος έβαλε φωτιά στην κορυφή της βαθμολογίας αφού οι τρεις πρώτες ομάδες είναι σε απόσταση νίκης από την κορυφή. Σε μια χρονιά που έχει χάσει μεγάλη δύναμη του ράστερ από αποχωρήσεις και μετράει σημαντικές απουσίες από τραυματισμούς ή άλλους λόγους, σχεδόν σε κάθε παιχνίδι η ομάδα του Ικάρου, ειδικά στην Ικαρία, παραμένει μια σημαντική δύναμη. Όσοι νέοι παίχτες καλούνται να συμμετάσχουν σε προπονήσεις και παιχνίδια, ανταποκρίνονται πλήρως όπως δείχνουν τα αποτελέσματα. Επόμενο μεγάλο παιχνίδι το ακριβώς επόμενο με το Καρλοβασι στην Σάμο.