ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ: Πολυκράτης – ‘Ικαρος 3-2 στις καθυστερήσεις

Εικόνα αρχείου

Την Πέμπτη 25 Απριλίου πραγματοποιήθηκε ο αγώνας μεταξύ Πολυκράτη και Ίκαρου στον Πυθαγόρειο. Τρεις αγωνιστικές πριν το φινάλε του πρωταθλήματος ο Ίκαρος στο γειτονικό νησί έδωσε τον εξ αναβολής αγώνα, με την ομάδα που βρίσκεται στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Η ομάδα του Ίκαρου ταξίδεψε με ελλείψεις μιας εκτός από τον τιμωρημένο Τσαμπή, αρκετοί από τους παίχτες δυσκολεύονται να αφήσουν τις δουλείες τους στην μέση της εβδομάδας.

Παρόλες τις απουσίες η ομάδα του νησιού μας αγωνίστηκε εξαιρετικά σχεδόν για όλο το 90λεπτο όμως με 2 γκολ στις καθυστερήσεις ηττήθηκε με 3-2 από την ομάδα του Πολυκράτη.

Ο αγώνας ξεκίνησε καλά για τον Ίκαρο και ευτύχισε να προηγηθεί με τον Πετσέτα όταν μετά από κάθετη πάσα του Παράλαιμου, έπιασε σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής και άνοιξε το σκορ.

Ο Πολυκράτης ανέβασε την απόδοση του και προσπάθησε να απαντήσει όμως το ημίχρονο τελείωσε με τον Ίκαρο μπροστά στο σκορ.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με την γείτονα ομάδα να επιμένει επιθετικά όμως οι προσπάθειες τους δεν καρποφορούσαν μιας και απέναντι τους βρήκαν τον τερματοφύλακα Κουλουμπή σε πολύ καλή μέρα.

Η επιμονή τους έφερε αποτέλεσμα στα μέσα του ημιχρόνου όταν από κόντρα μέσα στην περιοχή του Ίκαρου οι αντίπαλοι κατάφεραν να σκοράρουν και να φέρουν το παιχνίδι στην ισοπαλία.

Η ομάδα του Ίκαρου δεν κατέθεσε τα όπλα και αν και η ισοπαλία έμοιαζε καλό αποτέλεσμα εκτός έδρας ,  η ομάδα έκανε αυτό που ξέρει καλύτερα. Βγήκε υποδειγματικά στην αντεπίθεση, Παράλαιμος, Μανουσάκης και Τσαρνάς άλλαξαν γρήγορα την μπάλα  και έβγαλαν σε πλεονεκτική θέση τον νεαρό Πλούτη ο οποίος με πλάσε έκανε το 1-2.

Το παιχνίδι έδειχνε να γέρνει για την ομάδα του νησιού μας όμως το τελευταίο 5 λεπτό έμελλε να έχει δραματική και άσχημη για την ομάδα εξέλιξη. Έχοντας φτάσει στο 90 και με τις καθυστερήσεις να απομένουν για την λήξη, μετά από αναμπουμπούλα στην άμυνα του Ίκαρου, ο Πολυκράτης κέρδισε κόρνερ από το οποίο με κεφαλιά ήρθε ξανά η ισοφάριση.

Σα να μην έφτανε αυτό δευτερόλεπτα πριν την λήξη και σε μια φάση που οι παίχτες του Ίκαρου διαμαρτύρονται για offside, ο αντίπαλος επιθετικός έφυγε μόνος του στην αντεπίθεση και πλάσαρε τον τερματοφύλακα Κουλουμπη για να γράψει το τελικό 3-2.

Μεγάλη προσπάθεια που όμως αφήνει πικρή γεύση στο τέλος για την ομάδα του Ίκαρου, που έχει ακόμα 2 παιχνίδια να δώσει. Ένα με αντίπαλο τη Μεσαριά και το τελευταίο με τον Λαίλαπα. Και τα δυο στον Άγιο Κήρυκο.

Για την ομάδα του Ίκαρου αγωνίστηκαν οι Κουλουμπής, Μαυρομμάτης, Πλούτης, Χατζηλάμπρου, Χερουβής, Παράλαιμος, Τσαντίρης (Τσαρνάς), Κουτσόγιαννος, Μανουσάκης, Πούλος, Πετσέτας (Κοτσορές). Προπονητής Λακιός Στράτος.