ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ: Ίκαρος – Πυθαγόρας 0-1 για το Πρωτάθλημα

Φωτογραφία αρχείου

Στις 12 το μεσημέρι της Κυριακής στο γήπεδο της Πατέλας στην Ικαρία έγινε το παιχνίδι μεταξύ Ικάρου και Πυθαγόρα για την 15 αγωνιστική του πρωταθλήματος. Την προηγούμενη εβδομάδα οι ομάδες είχα αναμετρηθεί στον τελικό κυπέλλου Σάμου με τον Ίκαρο να αναδεικνύεται νικητής.

Το σημερινό παιχνίδι είχε μεγάλο βαθμολογικό ενδιαφέρον καθώς με νίκη ο Ίκαρος περνούσε μπροστά από τον Πυθαγόρα στον βαθμολογικό πίνακα και έμενε μόνος δεύτερος στην κούρσα του πρωταθλήματος.

Η αναμέτρηση δεν ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τους γηπεδούχους μιας και το νωθρό ξεκίνημά τους επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να έχουν αρκετά  τη μπάλα στην κατοχή τους και ευκαιρίες για γκολ. Από τα μισα του πρώτου ημιχρόνου όμως η ομάδα της Ικαρίας ανέβασε την απόδοσή της και έφτασε κοντά στην επίτευξη τέρματος, όμως το αριστερό σουτ που επιχείρησε ο Τσαρνάς απο το ύψος της μεγάλης περιοχής βρήκε δοκάρι.

Το υπόλοιπο του ημιχρόνου κύλησε χωρίς να απειλεί καμία ομάδα και το 0-0 ήρθε φυσιολογικά.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Ικάρου έψαξε το γκολ και λίγο μετά το 70 έφτασε πάλι μια ανάσα απο το να προηγηθεί, όμως το σουτ του Πετσέτα απομακρύνθηκε σε κόρνερ απο τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Όπως συμβαίνει συνήθως, η ομάδα που χάνει ευκαιρίες «τιμωρείται». Έτσι και εδώ η ομαδα του Ικάρου ενώ ήταν μπροστά για την εκτέλεση κόρνερ, δε λειτούργησε σωστά με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να κλέψουν την μπάλα, να βγουν στην αντεπίθεση και με τον σέντερ φορ τους να πλασάρει αποτελεσματικά τον Αγγέλικα, να ανοίγουν το σκορ στο ‘75.

Στα λεπτά που απέμειναν, η ομάδα του Ικάρου δεν μπόρεσε να αντιδράσει αποτελεσματικά παρά τις ευκαιρίες που δημιούργησε και το παιχνίδι  έληξε με τον Πυθαγόρα να παίρνει μια άτυπη ρεβάνς για τον αγώνα κυπέλλου.

Με αυτό το αποτέλεσμα η ομάδα της Σάμου ανέβηκε στους 28 βαθμούς μένοντας μόνη δεύτερη με τον Ίκαρο να παραμένει στους 23, τρεις αγωνιστικές πριν το φινάλε.

Για την ομαδα του Ικαρου αγωνίστηκαν οι Αγγέλικας, Χερουβής, Τσαμπής, Τριπόδης, Μαυρομμάτης, Παράλαιμος (Μπρατσής), Καρναβάς (Κουτσόγιαννος), Τσαρνάς (Τσαντίρης), Περρής,  Πούλος, Πετσέτας. Προπονητής: Λακιός Στράτος