ΜΠΑΣΚΕΤ: Νίκη με 83 -76 ο Ίκαρος επί του Πολυκράτη

εικόνα αρχείου

Το Σαββατοκύριακο (1/2/14) που πέρασε, ο Ίκαρος κατάφερε (διότι περί κατορθώματος πρόκειται λόγω της απαράδεκτης κατάστασης με τα καράβια) να ταξιδέψει στην Σάμο για να αντιμετωπίσει την ομάδα του Πολυκράτη για το αντρικό πρωτάθλημα μπάσκετ του νομού.

Από την αρχή της χρονιάς τα ρόστερ όλων των ομάδων έχουν υποστεί μεγάλες αλλαγές (πλην του Ίκαρου) και η ομάδα του Πολυκράτη ήταν ένα μεγάλο ερωτηματικό αφού μετά τις εμφανίσεις της στην Γ Εθνική κατηγορία, κατεβαίνει στο τοπικό με αρκετά πιο νεανική ομάδα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε καλά για την ομάδα του νησιού μας που με όπλο την επίθεση κατάφερε να πάει στο ημίχρονο προηγούμενη με 48-36. Οι δώδεκα πόντοι της διαφοράς έδιναν ένα μικρό προβάδισμα για την συνέχεια, όμως στο τρίτο δεκάλεπτο, η συνεχής πίεση των αντιπάλων μας μαζί με την πτώση της δικής μας απόδοσης, οδήγησαν σε ένα επιμέρους 26-4 και τους αντιπάλους μπροστά στο σκορ στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Στην τελευταία περίοδο, ο Ίκαρος κατάφερε να βρει λύσεις σε άμυνα και επίθεση σε κομβικά σημεία και τελικά να επικρατήσει του αντιπάλου του με σκορ 83-76.

Η νίκη, σε συνδυασμό με την ήττα του Καρλοβάσου από την ομάδα της Αναγέννησης, μας ευνοεί στην βαθμολογία και δίνει στο επικείμενο αγώνα με την Αναγέννηση μεγαλύτερη σημασία.

Σε αναμονή της αδειοδότησης του κλειστού μας γυμναστηρίου και φυσικά των νέων δρομολογίων των πλοίων, η ομάδα με ανεβασμένη ψυχική διάθεση, περιμένει τα επόμενα παιχνίδια με τον αγώνα πρωταθλήματος εναντίον της Αναγέννησης και τον τελικό κυπέλλου με το Καρλόβασι να έχουν σειρά.