ΜΠΑΣΚΕΤ: Κυπελλούχος 2013-2014 ο ΠΑΣ ΙΚΑΡΟΣ

Το Σάββατο 8/2 διεξήχθη στο κλειστό γυμναστήριο Καρλοβάσου ο τελικός κυπέλλου μπάσκετ του Νομού μεταξύ της τοπικής ομάδας και του Ικάρου. Στο παιχνίδι που έκρινε τον πρώτο τίτλο της χρονιάς, η ομάδα μας επιβλήθηκε της αντιπάλου μεσα στην έδρα της με σκορ 51-66.

Αρκετά βελτιωμένη σε σχέση με τα πρώτα παιχνίδια της περιόδου και με πιο πλήρες ρόστερ κατάφερε να μην επιτρέψει στην αντίπαλη ομάδα να κανει το παιχνίδι της και με όπλο την άμυνα έφτασε στην τέταρτη συνεχόμενη κατάκτηση του συγκεκριμένου τίτλου.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τις δυο ομάδες κοντά στο σκορ και συνεχίστηκε μέχρι το τελος του ημιχρόνου. Καμία απο τις δυο δεν κατάφερε να πάρει κάποια σημαντική διαφορα και πήγαν στα αποδυτήρια με το Καρλόβασι μπροστά με έναν πόντο 34-33.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ίκαρος ανέβασε κατακόρυφα την ένταση στην αμυντική του λειτουργία και με ένα επιμέρους σκορ 7-22 τελείωσε το τρίτο δεκαλεπτο με 41-55. Τα πράγματα έγιναν δύσκολα για τους αντιπάλους μας με ενα δεκαλεπτο να απομένει. Η ομάδα του Ικαρου δεν επέτρεψε στην αντίπαλο να επιστρέψει στο σκορ και το 55-61 ήταν το το τελικό αποτέλεσμα.

Συγχαρητήρια σε παίχτες, προπονητές και παράγοντες. Μεγάλη επιτυχία για ακόμη μια χρονιά για την ομάδα που στρέφει πλέον την προσοχή της στο πρωτάθλημα με πολύ σημαντικά παιχνίδια να πλησιάζουν.