ΜΠΑΣΚΕΤ: Ήττα με 66-81 του Ικάρου από τον ΒΑΟΛ Χίου για τα μπαράζ ανόδου στη Γ’ Εθνική

Για τη δεύτερη αγωνιστική των μπαράζ ανόδου στην Γ´ εθνική, ο Ίκαρος αντιμετώπισε την ομάδα του ΒΑΟΛ Χίου στο κλειστό του ΜΕΤΣ στο Παγκράτι.

H ομάδα του Ικάρου ξεκίνησε νωθρά, με πολλά λάθη στην άμυνα. Στο πρώτο δεκάλεπτο δέχθηκε αρκετά εύκολα καλάθια και καθώς δεν μπορούσε να βρει λύσεις στην άμυνα ζώνης που παρέταξαν οι αντίπαλοι, έμεινε πίσω στο σκορ με 17-24.

Σε μια σαφώς καλύτερη ημέρα επιθετικά, ο Ίκαρος έπρεπε να κάνει κάτι να βελτιώσει την αμυντική του λειτουργία κι αυτό ακριβώς έκανε στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η ομάδα βγήκε στο παρκέ με πολύ περισσότερη ενέργεια και με μπροστάρηδες επιθετικά τους Τσουρή Β. και Κόχειλα Γ., ροκάνισε τη διάφορα και έφτασε να κλείσει το ημίχρονο, τρεις πόντους πίσω από την ομάδα της Χίου (43-46).

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Ίκαρο να συνεχίζει από εκεί που τελείωσε. Δυνατή άμυνα και σωστές επιλογές στην επίθεση, έφεραν το ματς σε απόσταση ενός καλαθιού 52-54 στα μισά σχεδόν του δεκαλέπτου.

Κάπου εκεί, η ομάδα μας έπαθε ένα μπλακάουτ σε άμυνα και επίθεση. Λίγο η κούραση, λίγο η αστοχία, λίγο η εριστική κατά διαστήματα διαιτησία, άλλαξαν το momentum του αγώνα και το -2 έγινε πολύ γρήγορα -15. Η ομάδα της Χίου με σερί 3-15 έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενη με 55-69

Το τελευταίο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους παίχτες του Ίκαρου να είναι εμφανώς εκνευρισμένοι, κάτι που επέτρεψε στον ΒΑΟΛ να ξεφύγει ακόμα και με 21 πόντους διάφορα στο 34'. Το παιγνίδι έδειχνε να μη μπορεί να γυρίσει και ενώ θα περίμεναν να ατονήσει επιθετικά και αμυντικά, έγινε ακριβώς το αντίθετο. Ακόμα μεγαλύτερη νευρικότητα στις άμυνες των δύο ομάδων, είχε ως αποτέλεσμα τον καταλογισμό 4 αντιαθλητικών φάουλ, 2 από τα οποία χρεώθηκε ο Βολίκας Α. και τιμωρήθηκε με αποβολή από τον αγώνα.

Το παιχνίδι τελείωσε με τελικό 66-81 για την ομάδα του ΒΑΟΛ. 2 ήττες στα 2 πρώτα παιχνίδια, μας αφήνουν εκτός στόχων ανόδου.

Για την ομάδα του Ικάρου αγωνίστηκαν και σκόραραν οι : Ζαχαριάδης Κ. 11π, 7ρ, Τσουρής Γ., Τσουρής Β., 16π(1), 10ρ., Κόχειλας Γ. 16π(3), 7ρ. Μαμματάς Γ. 10π, Τέσκος Χ. , Βολίκας Α., Τέσκος Γ. 4π. Χατζηνάκης Δ. 9π, Ξενάκης Λ., Χωριάτης Δ., Τσεπέρκας Φ.

Στο φινάλε του παιχνιδιού, τραυματίστηκε ο Τσουρής Β. Οι πρώτες ενδείξεις μιλάνε για κάποιο τράβηγμα ψηλά στην μέση κάτι που καθιστά την συμμετοχή του στα επόμενα παιχνίδια αμφίβολη.