ΜΠΑΣΚΕΤ: Διπλές αναμετρήσεις για ΊΚΑΡΟ και ΜΑΙΑΝΔΡΟ

Μεγάλο σαββατοκύριακο και για τις δυο ομάδες του νησιού. Λόγω των συνεχών αναβολών τις προηγούμενες εβδομάδες κλήθηκαν αμφότερες να μεταβούν στο γειτονικό νησί για διπλές αναμετρήσεις. Ο Ίκαρος φιλοξενήθηκε από την ομάδα της Αναγέννησης το απόγευμα του Σαββάτου και από τον Λαίλαπα το μεσημέρι της Κυριακής. Ο Μαίανδρος με την σειρά του αντιμετώπισε τον Κούρο το Σάββατο και τον Κέρκη την επόμενη ημέρα.

Αναγέννηση - Ίκαρος 62-47
Στο δυσκολότερο από τα δυο παιχνίδια, ο Ίκαρος δεν κατάφερε να παρουσιαστεί όσο ανταγωνιστικός θα ήθελε απέναντι σε ένα από τα φαβορί για το φετινό πρωτάθλημα. Στο παιχνίδι που ήθελε να μετρήσει τις δυνάμεις του σε αυτή την μεταβατική χρονιά, κατάφερε να κρατηθεί μπροστά στο σκορ στο τέλος της πρώτης περιόδου. Ένα καταστροφικό δεύτερο δεκάλεπτο όπου η Αναγέννηση έτρεξε ένα επιμέρους 20-7, τον έφερε πίσω στο σκορ με 31-19. Το δεύτερο ημίχρονο κύλησε μεν καλύτερα, όμως η ζημιά είχε ήδη γίνει. Τα πολλά χαμένα ριμπάουντ και η έλλειψη διάθεσης στην άμυνα και η αδυναμία στο σκοράρισμα έφεραν την ήττα με 15 πόντους διάφορα.

Κούρος – Μαίανδρος 55-51
Στο παιχνίδι που ακολούθησε, ο Μαίανδρος γνώρισε την ήττα από την ομάδα του Κούρου σε ένα παιχνίδι που ξεκίνησε πολύ άσχημα για την ομάδα όμως με αντεπίθεση διαρκείας κατάφερε να το διεκδικήσει μέχρι τέλους. Ο Μαίανδρος ξεκίνησε νωθρά και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 15-5 στο πρώτο δεκάλεπτο και με 30-10 στο ημίχρονο. Με τους Κόχειλα και Μαμματά να ηγούνται, ξεκίνησε η αντεπίθεση του δεύτερου ημιχρόνου όπου το επιμέρους σκορ 4-21 τους έφερε σε απόσταση βολής (σκορ τρίτου δεκαλέπτου 34-31). Η χορταστική σε σκορ τέταρτη περίοδος (21-20) δεν έφερε την νίκη στην ομάδα του νησιού.

Λαίλαπας – Ίκαρος 40-52
Στο δεύτερο παιχνίδι του το μεσημέρι της Κυριακής, ο Ίκαρος έδειξε καλύτερο πρόσωπο με σαφώς πιο αδύναμο αντίπαλο. Κατάφερε από την αρχή της αναμέτρησης να πάρει κεφάλι στο σκορ και διατήρησε την διαφορά σε διψήφια νούμερα σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού. Με τον χρόνο συμμετοχής να μοιράζεται σε πολλούς νέους παίχτες του ράστερ, η ομάδα του νησιού προηγήθηκε με 18-32 στο ημίχρονο. Το δεύτερο εξελίχθηκε σε τυπική διαδικασία αφού αμφότερες οι ομάδες παρουσίασαν φτωχό επιθετικά θέαμα με το 40-52 να έρχεται φυσιολογικά στο τέλος του αγώνα.

Κέρκης – Μαίανδρος 60-69
Έχοντας χάσει το πρώτο παιχνίδι αλλά με καλή ψυχολογία για την αντίδραση που παρουσίασε στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του Μαίανδρου κατάφερε να πάρει την δεύτερη της νίκη στο πρωτάθλημα με αντίπαλο τον Κερκη. Η μεγάλη συγκομιδή σε πόντους έφερε καλή ψυχολογία στην ομάδα του Μαίανδρου και η νίκη ήρθε δίκαια στο τέλος του παιχνιδιού.

Το τέλος αυτών των αναμετρήσεων βρίσκει Ίκαρο με 2 νίκες σε 3 παιχνίδια έχοντας το ντεσαβανταζ των 15 πόντων απέναντι στην Αναγέννηση και τον Μαίανδρο με 2 νίκες σε 4 παιχνίδια με τα δυσκολότερα να έπονται.