ΜΠΑΣΚΕΤ: Δεν τα κατάφερε ο Ίκαρος στον τελικό του Πρωταθλήματος

Εικόνα αρχείου

Την Πέμπτη 22/5 στο κλειστό γυμναστήριο Καρλοβάσου, διεξήχθη ο τρίτος και τελευταίος τελικός για το πρωτάθλημα ανδρών του νομού Σάμου. Η τοπική ομάδα έχοντας εξασφαλίσει το πλεονέκτημα έδρας στην σειρά των τελικών, είχε το πάνω χέρι αγωνιζόμενη μπροστά στο κοινό της και δεν το άφησε να πάει χαμένο. Το παιχνίδι ξεκίνησε στις 8 το βράδυ μπροστά σε ένα γεμάτο γήπεδο. Την ομάδα του Ίκαρου ακολούθησαν 10 πιστοί φίλαθλοι που θα ήταν ακόμη παραπάνω αν το παιχνίδι δεν γινόταν μεσοβδόμαδα και δεν χρειαζόταν διανυκτέρευση στο γειτονικό νησί.

Μετά από 5 παιχνίδια μεταξύ τους, δεν υπήρχαν μυστικά και εκπλήξεις για το τι πλάνο θα ακολουθούσαν. Ο Ίκαρος ήξερε ότι θα έπρεπε να κάνει καλύτερη δουλειά αμυντικά επάνω στο δυνατό σημείο του αντίπαλου που ήταν το τρίποντο και το Καρλοβασι ήξερε ότι θα έπρεπε να απαντήσει καλύτερα από τα προηγούμενα παιχνίδια στην επιθετική άμυνα του Ίκαρου αλλά και να του απαγορεύσει να τρέξει σε ανοιχτό γήπεδο.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τους γείτονες να αποδίδουν καλύτερα μέσα στο γήπεδο το πλάνο που σχεδίασαν. 2 γρήγορα φάουλ εις βάρος του Βαγγέλη Τσουρή  καθώς και η αδυναμία στην άμυνα έφεραν πολύ γρήγορα την ομάδα μας πίσω στο σκορ με 12-2 και 15-5. Οι αλλαγές από τον πάγκο έφεραν γρήγορα την απάντηση και με ένα επιμέρους σκορ 5-11, ο Ίκαρος κατάφερε να μειώσει στην διαφορά στους 4 στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-16).

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Ίκαρο όχι μόνο να μειώνει την διάφορα αλλά να καταφέρνει να περνάει μπροστά με πολυπρόσωπο επιθετικό παιχνίδι. Όσοι αγωνίστηκαν στο δεκάλεπτο προσέφεραν σημαντικές λύσεις κάτι που αποσυντόνισε τους αντιπάλους και αυτό με την σειρά του είχε ως αποτέλεσμα λανθασμένες δικές τους επιλογές στην επίθεση. Το ημίχρονο έληξε με τον Ίκαρο μπροστά στο σκορ με 29-31.

Στο τρίτο δεκάλεπτο έγιναν οι μεγαλύτερες αλλαγές σε σκορ, απόδοση και ψυχολογία. Ο Ίκαρος για 4 λεπτά κατάφερε να κάνει τους φίλαθλους του να πιστέψουν ακόμη παραπάνω στην νίκη μέσα στην έδρα του αντίπαλου. Εκτός ότι ξέφυγε με 7 πόντους διάφορα, η εικόνα που έδινε ήταν ότι είχε απάντηση σε καθετί που έκανε το Καρλόβασι. Προηγήθηκε με 31-38 στο 24’ και ανάγκασε τον προπονητή τους σε ταιμ-άουτ. Κάπου εκεί ξεκίνησε η μεγάλη αντεπίθεση από το Καρλόβασι αλλά και ο εκνευρισμός των παιχτών του Ίκαρου. Το σκορ με αλλεπάλληλες επιτυχημένες προσπάθειες των παιχτών του Καρλοβασου έγινε 38-38 στο 26’ και 48-46 στο τέλος του δεκάλεπτου.

Ο Ίκαρος αδυνατούσε να βρει ρυθμό και με τον χρόνο που απομένει να μειώνεται το άγχος και τα νεύρα μεγάλωναν. Ένα-δυο άσχημα σφυρίγματα μαζί με 4 σερί εύστοχα τρίποντα από πλευράς Καρλοβασου έγειραν ολοκληρωτικά την πλάστιγγα υπέρ των αντιπάλων λίγα λεπτά πριν το τέλος. Ο Ίκαρος προσπάθησε να αντιδράσει όμως η αντεπίθεση του (με την σωρεία δικών του χαμένων ελευθέρων βολών) τον έφερε μέχρι τους 6 πόντους διαφορά. Το τέλος της αναμέτρησης ήρθε με το τελικό 73-64 για το Καρλοβασι που πανηγύρισε έξαλλα την κατάκτηση του τροπαίου.

Για την ομάδα μας τελείωσε μια αγωνιστική περίοδος χωρίς την κατάκτηση του πρωταθλήματος μετά από αρκετά χρόνια. Δεν πρέπει να υπάρχει απογοήτευση. Συγχαρητήρια στην ομάδα του Καρλοβάσου για την επιτυχία της και καλή τύχη στα μπαράζ ανόδου στην Γ’ εθνική κατηγόρια που θα γίνουν τον επόμενο μήνα στην Αθήνα.