ΜΠΑΣΚΕΤ: 71-74 ο Ίκαρος από το Καρλόβασι

Στο πρώτο εντός έδρας παιχνίδι της χρονιάς, η ομάδα του Ίκαρου υποδέχθηκε το Καρλόβασι στο κλειστό γυμναστήριο Αγίου Κηρύκου το βράδυ της Παρασκευή (14/3).  Μετά την αναβολή που είχε πάρει την προηγούμενη εβδομάδα λόγω κωλύματος των διαιτητών, ο Ίκαρος έκανε την πρώτη του εμφάνιση μπροστά στο κοινό του σε παιχνίδι που θα έπρεπε να κυνηγήσει εκτός από την νίκη και μια διαφορά 3 πόντων μιας και στον πρώτο γύρο είχε ηττηθεί με 2 πόντους.

Ο αγώνας ξεκίνησε όπως όλοι μεταξύ των συγκεκριμένων αντίπαλων τα τελευταία χρόνια - πολύ δύναμη και νευρικότητα εκατέρωθεν. Εναλλάσσονταν στο σκορ σε όλη την διάρκεια του δεκάλεπτου, το τέλος του οποίου βρήκε μπροστά τον Ίκαρο με 19-18. Τα γρήγορα φάουλ για την ομάδα μας στο δεύτερο δεκάλεπτο, έβαλαν νωρίς στο μπόνους των ελευθέρων βολών τους αντίπαλους και με ένα επιμέρους 5-12, πέρασαν μπροστά με 24-30 στο 15’. Ο Ίκαρος κατάφερε να αντιδράσει και μείωσε στον πόντο την διαφορά (31-32) με το τέλος του δεύτερου δεκάλεπτου. Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα μας έδειχνε να στέκεται καλύτερα στο παρκέ με  περισσότερες λύσεις στη επίθεση και με ένα δικό της επιμέρους σερί 19-12, άνοιξε προς στιγμή την ψαλίδα για να τελειώσει το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενη με 50-47.

Όλα έδειχναν ότι θα υπήρχε δραματικό φινάλε στην αναμέτρηση και αυτό ακριβώς έγινε. Με το σκορ στο 52-50, ο Ίκαρος πετυχαίνει τρίποντο και με μία τεχνική και ένα αντιαθλητικό που χρεώθηκαν οι αντίπαλοι, ανέβασε την διάφορα στους 8 (58-50). Κάπου εκεί ήρθε η μεγάλη αντεπίθεση από την ομάδα του Καρλοβασου και με ένα δικό της 0-7, έφερε την διαφορά στον πόντο για να προηγηθεί μετά από ώρα με ένα μεγάλο τρίποντο, 24 δευτερόλεπτα πριν το τέλος (60-62). Μια γρήγορη εύστοχη επίθεση έφερε ξανά το παιχνίδι στα ίσα για τις δύο ομάδες και καθώς το Καρλόβασι απέτυχε να σκοράρει στα εναπομείναντα 16 δευτερόλεπτα, το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Εκεί οι παίχτες της αντιπάλου ομάδας αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμοι και εύστοχοι στις βολές. Κατάφεραν να προηγηθούν και πάλι με έναν πόντο (71-72), δευτερόλεπτα πριν το τέλος και ενώ όλα έδειχναν ότι η νίκη θα κριθεί στο σουτ, μια απόφαση των διαιτητών για παράβαση παίχτη του Ίκαρου (πάτησε εκτός γηπέδου) άφησε την ομάδα μας με την πικρή γεύση ότι δεν κατάφερε να εκδηλώσει την επίθεση που πιθανώς να της έδινε την νίκη. Ένα γρήγορο φάουλ και 2 εκ νέου εύστοχες βολές των αντιπάλων έγραψαν το τελικό 71-74 για την ομάδα του Καρλοβάσου.

Σε ένα ιδιαίτερης σημασίας παιχνίδι, ο Ίκαρος αδυνατεί να κάνει το παιχνίδι που θέλει και μοιραία βρίσκεται μία νίκη πίσω στην βαθμολογία από τον μεγάλο του αντίπαλο, αλλά και υστερεί σε πιθανή ισοβάθμια. Η απουσία των Ζαχαριάδη Κ. και Τσουρή Γ. όσο σημαντική, δεν αποτελεί σε καμία περίπτωση δικαιολογία. Αυτό που χρειάζεται τώρα η ομάδα μας είναι νίκη στα υπόλοιπα ματς στην Ικαρία για να έχει δικαίωμα να διεκδικήσει τον τίτλο του πρωταθλήματος μέσα στην έδρα του αντιπάλου (δεδομένου ότι πολύ δύσκολα το Καρλόβασι θα κάνει 2 ήττες στα εναπομείναντα παιχνίδια).

Τέλος, ένα ενδιαφέρον στοιχείο που προκύπτει, είναι ότι η ήττα αυτή είναι η πρώτη του αντρικού τμήματος του Ίκαρου (σε τοπικό επίπεδο) από κατασκευής του κλειστού γυμναστήριου, δηλαδή εδώ και μια σχεδόν δεκαετία.

Για την ομάδα του Ικάρου τους πόντους πέτυχαν οι: Κόχειλας Γ. (17π, 3ρ), Τσουρής Β. (16π, 17ρ, 4κλ), Τέσκος Γ. (21π, 11ρ), Λαμπρόπουλος Γ. (10π, 3ρ), Χωριάτης Δ. (2π, 1ρ), Βολίκας Α. (5π, 5ρ).

ΑΣ Καρλόβασι: Γκιάτας, Μπαλτσαβιάς 24 (2), Δανούσης 1, Χιώτης 4, Αλούπης 10, Κιάσσος, Καραβασίλης 6 (1), Πανούσος, Καραδήσογλου 13 (1), Τσαρδούλιας 16.