ΜΠΑΣΚΕΤ: Νίκη 54 – 51 του Ικάρου επί του Πανλεσβιακού για το μπαράζ ανόδου στην Γ’ Εθνική

Για το τρίτο παιχνίδι των αγώνων μπαραζ, ο Ίκαρος κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της ομάδας του Πανλεσβιακού και να αναδειχθεί νικητής με σκορ 51-54.

Η ομάδα του Ικάρου παρατάχθηκε χωρίς τον Τσουρη Β. που δεν κατάφερε να ξεπεράσει τον χθεσινό τραυματισμό του, κάτι που σήμαινε ότι οι συμπαίκτες του έπρεπε να καλύψουν το κενό των σχεδόν 15 πόντων που πετύχαινε ανά παιχνίδι.

Ο αγώνας για το Ίκαρο ξεκίνησε για άλλη μια φορά όχι και τόσο καλά. 4 λάθη στα τέσσερα πρώτα λεπτά, έφεραν αμέσως μπροστά την ομάδα της Μυτιλίνης με 10-0! Το ταιμ ουτ που πήρε ο προπονητής της ομάδας Μαρκακης Ν. βοήθησε να ξυπνήσουν οι παίχτες της ομάδας και με αργή αλλά σταθερή προσπάθεια σε άμυνα και επίθεση, έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με τον Ικαρο να υπολείπεται 5 πόντων της αντίπαλης ομάδας 18-13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, καμία απο τις δυο ομάδες δε μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ. Τα καλάθια έμπαιναν με το σταγονόμετρο και το συνολικό 8-9 έφερε το σκορ, στο ημίχρονο, στο 26-22.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε καλύτερα για τον Ίκαρο. Με τους Ζαχαριάδη Κ., Κόχειλα Γ. και Μαμματά Γ., σε καλή επιθετική μέρα, η ομάδα πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ στο 22ο λεπτό με 28-29 για να τελειώσει το δεκάλεπτο με τον Ικαρο να προηγείται με 42-43.

Το τελευταίο δέκαλεπτο εξελίχθηκε σε ντέρμπι αφού ο Ικαρος δεν μπορούσε να αποκτήσει μια διάφορα ασφαλείας. 8 δευτερόλεπτα πριν το τέλος και με το σκορ στο 49-53, η ομάδα από την Μυτιλήνη μείωσε στο καλάθι. Έκανε αμέσως φάουλ στον Μαμματά κι εκείνος εύστοχησε σε μια από τις δυο βολές κάνοντας το 51-54.

Η τελευταία προσπάθεια για τρίποντο από τους παίχτες του Πανλεσβιακου ήταν άστοχη κι έτσι ο Ίκαρος κατάφερε να πετύχει την πρώτη του νικη σε αυτούς τους αγώνες μπαραζ.

Για την ομάδα του Ικαρου αγωνίστηκαν και σκόραραν οι  Ζαχαριάδης Κ. 11π,Τσουρής Γ., Κόχειλας Γ. 10π (3), 7ρ. Μαμματάς Γ. 11π (3), Τέσκος Χ. 2π, Βολίκας Α., Τέσκος Γ. 4π. Χατζηνάκης Δ. 5π, Ξενάκης Λ. 3 (1), Χωριάτης Δ. 7, Τσεπέρκας Φ. Πούλος Ζ.